Przedszkolaki dbają o środowisko

Anna Dulak

eco info | 24.01.2018 08:48

Przyszłość natury zależy od człowieka. To on w największym stopniu odpowiada za działania przyczyniające się do jej degradacji: zanieczyszczenia wód i powietrza, ginące gatunki zwierząt oraz malejącą ilość terenów zielonych. Z tego względu niezwykłą rolę odgrywa edukacja proekologiczna, która powinna rozpocząć się już na etapie przedszkoli.

 

© MichaelBridge

Na naszą niekorzyść
Takie stanowisko podzielają naukowcy i ekolodzy. Według nich przyroda nie poradzi sobie sama z negatywnymi skutkami działań człowieka, które podejmuje on niemal na każdym kroku.  Potrzebna jest edukacja proekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat. Każdy niezakręcony kran, niepotrzebnie zapalona żarówka czy wyrzucony papierek dają w sumie tysiące litrów wylanej wody, megawaty zmarnowanej energii oraz góry odpadów. Eksperci podkreślają, że jeśli nie chcemy ponosić kosztów – zdrowotnych i ekonomicznych - takich działań, to zmiany należy rozpocząć natychmiast i od najbliższego otoczenia.

Edukacja – także ta ekologiczna – zaczyna się w domu. Małe dzieci uczą się obserwując swoich bliskich, których zachowania mimowolnie przyswajają i potem naśladują. Tak utrwalają się nawyki, które z czasem mogą stać się naturalnym zachowaniem dziecka – zwłaszcza, jeżeli będą kojarzyć je z spójnym działaniem i przekazem rodziców. Dlatego, jeśli chcemy by nasze dzieci chciały dbać o środowisko, sami powinniśmy pokazywać, w jaki sposób mają to robić, np. poprzez wspólną segregację odpadów w osiedlowych pojemnikach czy zakręcanie kranu przy myciu zębów – tłumaczy Anna Słaboń, psycholog, coach i ekspert akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. – Także przedszkole jest dobrym miejscem na zdobywanie wiedzy i naukę pozytywnych zachowań – dzieci w tym wieku chętnie słuchają wychowawców, a w dodatku lubią dzielić się nowo nabytymi umiejętnościami. W ten sposób przedszkole może stać się źródłem nowych nawyków dla dziecka oraz inspiracją dla całej rodziny do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim domu – dodaje.

 

Anna Słaboń

Potrzebna edukacja
Z tego względu na szczególną uwagę zasługują różne akcje poświęcone tematyce środowiska. Jedną z nich jest ogólnopolski program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W tegorocznej, dziesiątej edycji, weźmie udział rekordowa liczba przedszkolaków – aż 620 tysięcy. Dowiedzą się one, jak można dbać o środowisko naturalne niezależnie od wieku, a także poznają zasady właściwego odżywiania oraz korzyści płynące z aktywnego wypoczynku i ruchu.

Akcja kierowana jest do placówek w całej Polsce. Jej celem jest proekologiczna edukacja najmłodszych. Do tej pory wzięło w nim udział w sumie ponad 3,5 mln dzieci. Tegoroczna, jubileuszowa edycja potrwa do czerwca 2018 r. Obejmie ona swym zasięgiem niemal 7,5 tys. przedszkoli w całej Polsce. Oznacza to, że maluchy z co drugiego przedszkola w kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jakie formy aktywności ruchowych są dla nich najlepsze. W ramach programu przedszkolaki poznają korzyści płynące z ruchu, a wychowawcy będą mieli okazję do przeprowadzenia ciekawych zajęć z wykorzystaniem przygotowanych zestawów ćwiczeń. Do przeprowadzenia lekcji nauczyciele ze zgłoszonych placówek otrzymali bezpłatne materiały edukacje przygotowane przez metodyków: poradnik dla nauczycieli ze scenariuszami zajęć, książeczki dla dzieci z grami i zabawami edukacyjnymi oraz płyty CD z dodatkowymi materiałami. Wszystkie przedszkola biorące udział w programie otrzymają specjalny certyfikat potwierdzający fakt, że dbają o ekologiczną edukację swoich podopiecznych.

 

© MichaelBridge


Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” cieszy się dużą popularnością wśród przedszkoli w całej Polsce. Wiele z nich przystąpiło do akcji już po raz kolejny, co oznacza, że nasze materiały są wartościowe merytorycznie dla wychowawców, a zajęcia odbywające się na ich podstawie są atrakcyjne dla dzieci. Ważny jest dla nas również fakt, że zwiększa się liczba dzieci objętych programem oraz, że przy okazji okrągłej, 10tej rocznicy naszych działań padł pod tym względem rekord. Dzięki temu coraz więcej maluchów dowiaduje się, jak zadbać o środowisko naturalne i dlaczego warto aktywnie spędzać czas ruszając się, a co za tym idzie zyskują podstawy do tego, by wyrosnąć na odpowiedzialnych dorosłych świadomych faktu, jak ich decyzje wpływają na przyrodę nie tylko w najbliżej okolicy, ale też globalnie – podsumowuje Daniel Karaś, koordynator Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.