Radar przeciwko powodziom

po godzinach | 17.08.2014 07:08

Supernowoczesny, zasięgiem obejmie cztery województwa: śląskie, opolskie, dolnośląskie i świętokrzyskie. Będzie skutecznie ostrzegać przed powodziami. Na Górze św. Anny powstanie specjalny, ultranowoczesny RADAR.

 

 

Radar przeciwpowodziowy - bezcenny sprzęt

 

O tym co wydarzyło się w 1997 roku dziś mówimy "powódź tysiąclecia". Był 3 lipca, kiedy rozpoczęły się obfite opady deszczu. Ulewy trwały praktycznie bez przerwy przez tydzień. Południowa i zachodnia Polska została zalana. W naszym kraju zginęło wtedy 56 osób, straty oszacowano na 3,5 miliarda dolarów. Powódź w 1997 roku rozpoczęła debatę o potrzebie budowania systemów ostrzegających przed zbliżającym się zagrożeniem. Przez lata powstały różne projekty, także międzynarodowe.

 

Na Górze św. Anny powstanie nowoczesny radar meteorologiczny. Poprawi bezpieczeństwo powodziowe na Śląsku i w sąsiadujących regionach. Zasięg radaru to 41 tysięcy kilometrów kwadratowych. Na terenie 4 województw żyje 8,5 miliona ludzi. Budową zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej- Instytut Badawczy w Warszawie. 4 805 161,13 zł dotacji otrzymał instytut od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Całkowity koszt inwestycji to 12,7 mln złotych.

 

Co może radar?

 

Radar umożliwi dokładniejsze prognozowanie zagrożeń i szybsze ostrzeganie przed nimi mieszkańców. Poprawi dokładność pomiaru natężenia opadów i prognozowania zasilania rzek w wody opadowe. Instalacja na Górze św. Anny pomoże też monitorować zjawiska meteorologiczne związane z wiatrem. Na terenie woj. śląskiego w efektywnym działaniu nowego radaru znajdą się wszystkie zlewnie polskich dopływów górnej Odry, szczególnie Psiny, Kłodnicy, Rudy i Bierawki. Zapewni to wysoką gwarancję informacji o opadach w dorzeczu górnej Odry, szczególnie w zlewniach zasilających zbiorniki Dzierżno i Rybnik.