Rewolucja w ogrzewaniu domu zaczyna się od... drzwi

Anna Dulak

eco dom | 10.11.2016 14:37

Życie zgodne z naturą to nie tylko segregacja śmieci. To również umiejętność dokonywania właściwych wyborów. Wybór drewna jako surowca, z którego wykonane są drzwi, to rewolucja w myśleniu o ekologii.

Drzwi drzwiom nierówne

Drzwi można wykonać z różnych materiałów. Który z nich sprawi, że będą one nie tylko solidne, ale też przyjazne środowisku?

PCV raz wprowadzone do środowiska, pozostaje w nim już zawsze. W skali globalnej niecały 1% tworzyw PCV poddaje się recyklingowi. Podobnie dzieje się z płytą wiórową, która w ostatnich latach jest popularnym tworzywem wykorzystywanym w drzwiach wewnętrznych (to drzwi, których nie można ani odnowić, ani nawet wykorzystać na opał - ze względu na kleje, laminaty czy zastosowaną chemię). Do ekologicznych nie należą też drzwi stalowe, gdyż wykonane są z nieodnawialnego surowca.

W przeciwieństwie do nich, drzwi drewniane można przetworzyć w niemal 100 procentach – nawet jeżeli nie zostaną ponownie wykorzystane, ulegną naturalnej biodegradacji. Wytworzenie drewna i jego przygotowanie do produkcji pochłania znacznie mniej energii, co oznacza mniejszą emisję zanieczyszczeń oraz mniejsze zużycie paliw. To nie tylko oszczędność, ale też dbałość o środowisko, ponieważ przez drzwi i okna tracimy nawet 35 proc. energii cieplnej.

Wiedzą o tym świadomi producenci, którzy wytwarzają drzwi z naturalnych surowców, a ich powierzchnię  uszlachetniają ekologicznymi, wodorozcieńczalnymi lakierami. Ekologiczne drzwi produkuje m. in. firma CAL. Wykonane są one z wysokogatunkowego drewna dębowego pozyskiwanego zgodnie z zasadami Dobrej Gospodarki Leśnej. Warto wiedzieć, że jest to drewno pochodzące z lasu certyfikowanego – oznacza to, że na jego terenie nie stosuje się pestycydów i chroni się rzadkie gatunki zwierząt oraz roślinność.

Zdrowie zaczyna się w domu

Drzwi ekologiczne to drzwi nie tylko wykonane z naturalnego surowca i w naturalny sposób, ale po prostu ciepłe, które pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dbają o to Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego, oferując produkty o doskonałych i sprawdzonych parametrach.

Przeszklenia z trzyszybowym pakietem firmy CAL stanowią barierę dla zimna i mrozów. Skrzydło grubości 90 mm wycisza wnętrze pomieszczenia i gwarantuje doskonałe właściwości cieplne drzwi. Warto pamiętać też o zabezpieczeniu progu pod drzwiami, przez który ucieka najwięcej ciepła. Prawidłowo osadzone drzwi, zabezpieczone Termiczną Osłoną Podproża® (opatentowany system CAL) oraz belką podwalinową z purenitu, zabezpieczą dom przed niekorzystnym działaniem mostków termicznych. Ciepły wiatrołap w domu i niewychłodzone ubrania to niewątpliwy atut w czasie mrozów. 

Naturalnymi surowcami powinniśmy otaczać się przede wszystkim ze względu na zdrowie – swoje, swoich najbliższych i swojego otoczenia. Świadome podejście ekologiczne w dzisiejszych czasach to nie tylko moda, ale po prostu nasz obowiązek.

(ap)