Rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich gęsi w Lubuskiem

eco energia | 27.02.2015 08:51Łagodna zima sprawia, że w Parku Narodowym "Ujście Warty" nieco wcześniej niż w minionych latach rozpoczęła się wiosenna migracja dzikich gęsi na ich tereny lęgowe.Tereny obejmujące ujście Warty do Odry to w tej części Europy ważny punkt przystankowy dla migrujących ptaków, zarówno podczas ich jesiennych, jak i wiosennych przelotów.

 

Podczas ostatniego liczenia na porannym wylocie na terenie Parku naliczono ponad 30 tys. gęsi. Najwięcej jest gęsi zbożowej i białoczelnej, wśród nich można także wypatrzyć bernikle białolice. Jeszcze na początku lutego liczba gęsi północnych nie przekraczała 6 tys. osobników.

 

„Jest to początek wiosennej wędrówki gęsi z zachodniej Europy do Skandynawii i Rosji. Z zimowych akcentów przesiadują w parku jeszcze łabędzie krzykliwe w liczbie 3.000 ptaków. Jednak, gdy wiosenna aura się utrzyma się, łabędzie te w ślad za gęśmi polecą na północ, gdzie mają swoje tereny lęgowe” - powiedział PAP Michał Leszczyński z PN „Ujście Warty”.

 

Mimo, że w kalendarzu jeszcze zima, to relatywnie wysokie temperatury powodują, że w przyrodzie zaczęło się przedwiośnie. Symptomów nadchodzącej zmiany pory roku w samym +Ujściu Warty+ i jego okolicach jest wiele.

 

Gęgawy – jedyne z gęsi gniazdujących w Polsce - latają już w parach, a drapieżne bieliki zaczęły wysiadywanie jaj. W okolicznych lasach można usłyszeć bębnienie dzięciołów i wiosenne odgłosy sikor, a w tle prawie wszędzie rozbrzmiewa klangor żurawi, które także przebywają w parach i niedługo będą przystępować do lęgów - dodał Leszczyński.

 

Park Narodowy „Ujście Warty” został utworzony w 2001 r. i zajmuje powierzchnię 8074 ha. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Na obszarze Parku zaobserwowano m.in. ponad 270 gatunków ptaków, z czego lęgi stwierdzono u więcej niż 170 gatunków. Kilkanaście z nich figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, np.: bączek, ohar, cyraneczka, mewa mała, kulik wielki.

 

PAP - Nauka w Polsce

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl