Ryby mają głos

eco energia | 27.06.2014 07:11

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Rybołówstwa. Już od 30 lat właśnie 27 czerwca warto się zatrzymać na moment i "spojrzeć w wodę". Co tam znajdziemy?

 

 

 

Kolejne święto - nie przynosi dobrych prognoz. Zasoby naszych wód są ograniczone. I niestety może nadejść dzień, w którym nie będziemy mieli czego i gdzie łowić. Statystyki nie napawają optymizmem: 3/4 łowisk na świecie jest przełowionych. Blisko 120 z 200 najpopularniejszych gatunków ryb jest zagrożonych wyginięciem. Człowiek nie poprawia tych statystyk, niestety...

 

Co możemy zrobić...dla ryb?

 

Przede wszystkim bądźmy uczciwi. Co to oznacza? Zastanówmy się nad tym, czy przypadkiem nasze działania nie zaburzają ekosystemów mórz i oceanów:

 

- ponad 50% połowów jest nielegalnych i nieraportowanych. Mowa tu o przemysłowym łowieniu, ale także o biznesie turystycznym. Nieuczciwi rybacy szukając zysku proponują przyjezdnym "wyprawy życia na morzu". Zanim zdecydujemy się na taką wyprawę sprawdźmy, czy organizator ma stosowne zezwolenie.

 

- 75% stad Morza Śródziemnego jest przełowionych. Niektóre gatunki nigdy nie powinny trafić do sieci, a potem na talerz. Basen Morza Śródziemnego to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków. Zwracajmy uwagę na ryby, które jemy - niektóre z nich mogą być gatunkami zagrożonymi.

 

Hop do wody

 

 

 

"Szacunek dla ryb" o to od kilku już lat apelują organizacje ekologiczne na całym świecie. Musimy pamiętać, że ryby są istotami żywymi i jak podkreślają coraz częściej naukowcy także organizmami czującymi: przede wszystkim ból. Coraz wiecej mówi się o humanitarnym traktowaniu karpi w okresie świątecznym, że nie należy ich żywych wkładać do torebek foliowych, trzymać w wannie. Po świętach jakoś znowu zapominamy o losie ryb. Myślmy o nich...chociaż dziś!