Segregacja w języku Braille'a

Anna Dulak

eco firma | 02.09.2017 10:16

Firma ENERIS zaprojektowała naklejki na pojemniki na odpady przeznaczone dla osób niewidomych, dzięki którym łatwiej będzie im segregować śmieci. Pomysłowe produkty są nie tylko użyteczne i nowoczesne, ale też ekologiczne.

Segregacja nie dla każdego?

Wydawać by się mogło, że sortowanie śmieci nie sprawia większych problemów. Jednak niewidomi, ale także niedowidzący czy ludzie starsi, nie są w stanie rozpoznać, jaki pojemnik przeznaczony jest do danego rodzaju odpadów. Różnią się one bowiem tylko kolorami lub naklejkami z napisami, których identyfikacja staje się dla nich niemożliwa. Tylko z tego powodu blisko 2 mln osób jest wyłączonych z segregacji – prostego i skutecznego przecież sposobu dbania o środowisko naturalne. Niewidomi, mimo że chcą działać na rzecz poprawy jakości przyrody, nie są w stanie pokonać stojących przed nimi barier.


Tak proste, a tak potrzebne
Naprzeciw wyzwaniom i oczekiwaniom ludzi niewidomych wyszła firma ENERIS, projektując specjalne naklejki na pojemniki na odpady. Oznaczenia wykonano w alfabecie Braille’a, co umożliwi takim osobom rozpoznanie koszy i odpowiednią segregację śmieci. Inicjatywa stanowi część akcji: „Segreguję – nie widzę przeszkód” - pierwszego w Polsce programu, mającego na celu wsparcie osób słabowidzących i niewidomych w sortowaniu odpadów.

- Taka niewielka naklejka to dla mnie bardzo dużo. Pozwala mi na coś, czego nie mogłem zrobić wcześniej z powodu niepełnosprawności, pozwala mi chronić środowisko. Innowacyjność polega na szukaniu rozwiązań prostych, dostępnych i skutecznych i cieszę się, że taka firma, jak ENERIS, to zrozumiała – mówi Wojciech Maj z Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych oraz Słabowidzących VEGA.

Naklejki na pojemniki na odpady w alfabecie Braille’a są pierwszą tego typu inicjatywą nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Jej autorem jest ENERIS, firma z branży komunalnej, która wyszła z  inicjatywą stworzenia oznaczeń na pojemniki zgodnych z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli przyjaznego dla wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia. Każda z frakcji - bioodpady, papier, szkło, plastik, baterie i odpady zmieszane - jest jednoznacznie opisana w alfabecie Braille’a, posiada czytelny piktogram i wersję kontrastową ułatwiającą odbiór osobom niewidomym, niedowidzącym oraz starszym.

 

© ENERIS

Naklejki są jednak nie tylko innowacją wspierającą osoby niewidome w samodzielnym segregowaniu odpadów. Projekt stanowi również przykład tego, jak w praktyce działa obieg zamknięty. Każda z naklejek jest bowiem wykonywana z PET pochodzącego w 100% z recyklingu. Oznaczenia są potwierdzeniem tego, że z odzyskanych surowców mogą powstawać wysokojakościowe produkty, spełniające najwyższe normy użytkowania.  

Naklejki w Zamku
Projekt wzbudza duże zainteresowanie. Tylko przez sześć miesięcy trwania programu „Segreguję – nie widzę przeszkód” naklejkami w. alfabecie Braille’a zostało oznaczonych ponad 2 tysiące pojemników na różne frakcje odpadów w około 40 miejscowościach. Natomiast do 22 października będzie można oglądać je na Zamku Cieszyn podczas wystawy: „Dizajn w przestrzeni miejskiej. Mamy problem?”. Odwiedzający zdobędą okazję do zapoznania się z polskimi oraz zagranicznymi pomysłami zastosowania idei odzysku, recyklingu oraz upcyclingu. Wszystkie zebrane projekty stanowią przykłady wykorzystania w praktyce założeń ekonomii cyrkularnej w odniesieniu do odpadów.  

 

© ENERIS

Wybór projektów prezentowanych na wystawie jest bardzo przekrojowy. Staraliśmy się pokazać pomysły, które każdy z nas może zastosować już teraz w swoim domu i otoczeniu, takie jak kompostowniki balkonowe i sąsiedzkie. Ważne dla nas było również pokazanie projektów systemowych, jak naklejki programu „Segreguję – nie widzę przeszkód”, ponieważ problem śmieci dotyka nas na każdym poziomie – nie tylko w domu, ale również w przestrzeni miejskiej. Wystawa oraz towarzyszące jej wydarzenia skierowane są do wszystkich – projektantów, urzędników, przedsiębiorców, a także najmłodszych — powiedziała Katarzyna Dorda, jedna z kuratorek wystawy "Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?"


Wystawa będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych w budynku A, w Oranżerii Zamku Cieszyn, do 22 października.