Słodka dobroć

eco energia | 01.06.2015 09:02

Fundacja Ekologiczna Arka

Bielszczanie za pomocą muffinek zawierających pomysły na dobre uczynki, zabaw ekologicznych i gier przestrzennych świętowali XI Dzień Dobrych Uczynków.Akcja rozpoczęła się z samego rana, w centrum miasta, gdzie na placu Bolka i Lolka młodzież z bielskich szkół rozdawała przechodniom muffinki. Słodkości kryły w sobie karteczkami z pomysłami na dobre uczynki. Organizatorzy chcieli w ten sposób promować postawy obywatelskie i zachęcić bielszczan do podejmowania inicjatyw na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody.


Przez naszą akcję inspirujemy Polaków do pozytywnych działań, jak zbiórki książek, zabawek i upominków dla domów dziecka, domów pomocy społecznej, świetlic środowiskowych. Otwieramy przestrzeń dla pozytywnych happeningów, wolontariatu i porozumień. Zachęcamy do najprostszych pozytywnych zachowań. – mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA i pomysłodawca Dnia Dobrych Uczynków.


Podaj dalej


Akcja od początku miała charakter społeczny. Zaprzyjaźniony z Arką grafik wymyślił i złożył plakat, znajoma drukarnia bezpłatnie wydrukowała go i w ten sposób idea dobrych uczynków ruszyła w Polskę. W ciągu dziesięciu lat w ideę zaangażowały się setki szkół, organizacji lokalnych, samorządów, mediów. Dzień Dobrych Uczynków stał się świętem społecznych, bezinteresownych działań.


Obecnie w Dzień Dobrych Uczynków angażują się szkoły i organizacje w całej Polsce, prowadząc zbiórki zabawek, książek, przyborów szkolnych dla domów dziecka, domów pomocy społecznej czy świetlic środowiskowych.


Dobre uczynki od gór do morza


Jednocześnie przygotowywane są  akcje ekologiczne. Z tej okazji wolontariusze w całym kraju zaangażowali się m.in. w sadzenie Drzew Dobrych Uczynków, popularyzację jazdy na rowerze, sprzątanie śmieci oraz zbiórkę surowców wtórnych. Dzięki ich pracy wsparcie otrzymują także schroniska dla zwierząt.


Nie tylko tego jednego dnia, specjalna grupa porządkowa pracuje w Gdańsku pięć dni w tygodniu w godzinach od 15.00 do 23. To 41 osób. W ciągu 2 miesięcy grupa zebrała 150 ton odpadów!


- Mamy nadzieję, że działanie grupy ma też wymiar edukacyjny i przełoży się na zmianę niepożądanych nawyków. Trudniej być tym pierwszym, który wyrzuci swoje odpady na uporządkowany teren, niż dorzucić coś swojego do śmieci wyrzuconych już wcześniej przez kogoś innego – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.


Grupa powołana została przez Miasto Gdańsk we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku. W jej skład wchodzi 41 osób zarejestrowanych dotąd, jako trwale bezrobotni. Dzień Dobrych Uczynków popierają red. Grażyna Dobroń i red. Marek Niedźwiedzki z radiowej Trójki.


- Wykonanie dobrego uczynku w Dzień Dobrych Uczynków 19 maja jest łatwe, ale jak namówić do tego bliźnich? Upiecz ciasteczka, w których ukryjesz karteczki z podpowiedzią! Częstując uprzedź, że są z niespodzianką! – zachęca bielska Fundacja Ekologiczna ARKA.Agnieszka Pollak-Olszowska