SMOG – i co dalej? Nowe badania

06.02.2017

Czy styczniowy epizod smogowy zmienił świadomość Polaków na temat smogu? Czy wiemy jak się przed nim chronić? Jakich działań mieszkańcy Polski oczekują od władz w celu poprawy jakości powietrza? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczy ankieta, którą do końca stycznia można wypełnić w internecie. Badanie opinii internautów na temat smogu jest projektem pro bono Ośrodka Ewaluacji prowadzonym we współpracy z Polską Zieloną Siecią.
 
Wypełnienie krótkiej ankiety (smog.badanie.net) zajmuje ok. 5 minut. Znajdziemy w niej pytania m.in. dotyczące tego, czy zanieczyszczenie powietrza to problem dotyczący naszej okolicy. Jej celem jest również poznanie wiedzy na temat sposobów ochrony przed smogiem oraz metod zwalczania tego problemu. Ankieta będzie prowadzona do 31 stycznia.

- Ze względu na styczniowy epizod smogowy o smogu mówi się ostatnio bardzo dużo. Mamy nadzieję, że badanie pozwoli nam lepiej ocenić, jak Polacy postrzegają to zjawisko i co robią by się przed nim chronić. Im więcej osób wypełni ankietę, tym pełniejsza będzie wiedza, jaką uzyskamy - mówi Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. 

Wyniki badań zostaną opublikowane na licencji Creative Commons w pierwszej połowie lutego, m.in. na stronie internetowej Polskiej Zielonej Sieci (zielonasiec.pl).
Ankietę realizuje Ośrodek Ewaluacji – warszawska firmą specjalizująca się w badaniach społecznych, ewaluacyjnych i szkoleniach, wspólnie z Polską Zieloną Siecią - zrzeszeniem organizacji ekologicznych z największych miast Polski. Polska Zielona Sieć jest zaangażowana m.in. w kampanię antysmogową na Podhalu - współpracuje z Podhalańskim oraz Nowotarskim Alarmem Smogowym. 
 
(mp)