Smog znowu atakuje

po godzinach | 04.12.2014 08:06

Grudzień kojarzy nam się zwykle z mroźną aurą, śniegiem i świętami. Na dobre rozpoczął się także okres grzewczy. Wraz z nim - kłopoty!

 

 

 

Niestety nie możemy się w Polsce pochwalić świeżym powietrzem, szczególnie w okresie grzewczym. Jak wykazuje raport Komisji Europejskiej aż 6 miast w Polsce m.in. Kraków, Gliwice i Nowy Sącz znalazło się w niechlubnej dziesiątce miejsc o najgorszej jakości powietrza,

Pod względem zawartości toksycznych substancji Polska, obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Niestety to właśnie my codziennie pracujemy na ten wynik. Chcąc obniżyć koszty ogrzewania poprzez palenie śmieci, gum oraz używając niskiej jakości mieszanek węglowych - mamy to co mamy - smog!

 

Nad prawie całym województwem śląskim zawisł smog, który świadczy o przekroczeniu poziomu alarmowego pyłu zawieszonego PM10. W niektórych miastach średnia dobowa wartość pyłu zawieszonego w powietrzu przekracza nawet 100% normy. Takie niepokojące zjawisko obserwować już możemy w Częstochowie, Gliwicach, Wodzisławiu, Bielsku-Białej czy Żywcu.

 

Skutki działania smogu odczuwają najbardziej osoby starsze, cierpiące na choroby przewlekłe serca i układu oddechowego. Zawarty w powietrzu pył zawiera wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji, które mogą powodować trudności z oddychaniem, kaszel, zadyszkę. Ponadto zaostrza objawy chorób alergicznych, a nawet drobne cząstki pyłu mogą przenikać do krwioobiegu zwiększając ryzyko zawału serca oraz raka płuc.

 

Każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera 45 tysięcy osób – 10 razy więcej niż np. w wypadkach samochodowych. Coraz częściej zapadamy także na miażdżycę, astmę czy tzw. ‘chorobę palacza’.

 

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za stan naszego środowiska naturalnego, może warto zastanowić się zanim do przysłowiowego ‘pieca kaflowego’ wrzucimy oponę lub starą pieluchę? Pamiętajmy - planetę mamy tylko jedną!