ŚOB: Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych

Anna Dulak

po godzinach | 08.09.2017 15:51

17 września w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbędzie się event z okazji Dnia Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych. Dla gości przygotowano wiele atrakcji, jednak – jak zapewniają organizatorzy – tym razem łatwo nie będzie.

 

© fotolia  

Wydarzenie rozpocznie gra terenowa… po śląsku. Ci, którzy nie znają dobrze gwary śląskiej, mogą mieć spore problemy, gdyż wszystkie zagadki i objaśnienia do nich przygotowano właśnie w tym języku. To jednak tylko jedna z licznych atrakcji, jakie przygotowano dla odwiedzających tego dnia Śląski Ogród Botaniczny.

 

© fotolia


Na stanowiskach warsztatowych zarówno młodzi ogrodnicy, jak też przyjaciele owadów i wielbiciele kwiatów będą mieli pełne ręce roboty. Zwolennicy recyklingu poszerzą swoją wiedzę i dowiedzą się, jak jeszcze lepiej zadbać o środowisko w trakcie zabaw z edukatorami firmy Ekomax, a harcerze z 20. Drużyny Harcerskiej „Strumień” zabiorą wszystkich chętnych w swój świat – nie zabraknie śpiewów przy gitarze, szyfrowania i innych harcerskich przygód. Obóz rozbity będzie przy placu ogniskowym. W Zielarium będzie można stworzyć minizielnik roślin leczniczych występujących na łąkach, zaś druhowie z 20. Drużyny Harcerskiej Strumień zabiorą wszystkich chętnych w swój obozowy świat – będą śpiewy i pląsy przy dźwiękach gitary, ognisko, szyfrowanie i inne ciekawostki z harcerskiego życia. Zaplanowano także jesienną edycję zbiórki elektroodpadów, w trakcie której pojawi się okazja do oddania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,  za co będzie można otrzymać drzewka przekazane przez ŚOB i Szkółkę Krzewów Ozdobnych pana Artura Tomiczka. Miejsce zbiórki elektrośmieci ulokowano na parkingu przy szlabanie.

 

© fotolia 


Dopełnieniem święta flory będzie zakup do przydomowych ogródków i na balkony nowych roślin z firmy Albamar z Rzędowic, która zaprezentuje przede wszystkim zimozielone żurawki w różnych odmianach i mnóstwo innych bylin produkowanych w Polsce. Rośliny te są zahartowane do naszego klimatu i bez obaw można wysadzać je do gruntu aż do listopada. Na ten temat będzie można również wysłuchać prelekcji, którą wygłosi pasjonatka i posiadaczka największej kolekcji żurawek w Polsce – Gabriela Sąkol. Swoje prelekcje wygłoszą również: Piotr Chylaszek z firmy Ekomax oraz Agnieszka Sowa, doktorantka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Organizatorzy przewidzieli również wykład dla osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa, migrenami czy spadkiem odporności. Prelekcję pt. „Technika Bowena – prosta droga do zdrowia” poprowadzi specjalistka Ewa Korda. W godzinach 12.00 - 18.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych zabiegów i przekonać się o skuteczności tej metody.

 

 

© ŚOB


W trakcie wydarzenia udostępniony zostanie kiermasz rękodzieła i ekologicznych produktów spożywczych, wręczenie nagród w letnim konkursie fotograficznym, blok filmowy, wykłady, malowanie XXL i szereg innych atrakcji plenerowych, w których może wziąć udział cała rodzina. Nagrody dla zwycięzców gry terenowej oraz laureatów konkursu fotograficznego "Lato, przyroda i ja" ufundował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Siedlisk Naturalnych odbędzie się 17 września 2017 r. w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej ŚOB w Mikołowie w godzinach 12-18.

 

© fotolia