Sposób na drogowych trucicieli

eco info | 12.02.2015 08:26Mobilna stacja diagnostyczna posłuży do walki z trucicielami na dolnośląskich drogach.

Takie narzędzie to w polskich warunkach projekt niezwykle oryginalny. Tego rodzaju mobilny kontener będzie mógł stanąć w dowolnym miejscu, a po rozłożeniu go na części pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego będą mogli przebadać pojazd. Gdy stacja zostanie rozłożona, bez problemu wjedzie do niej nie tylko zwykły samochód osobowy, ale nawet autobus. Tam zostanie sprawdzona m.in. sprawność hamulców czy układu zawieszenia.

Co ważne – skontrolować będzie można także te czynniki, które bezpośrednio wpływają na zanieczyszczenie środowiska, a więc ewentualny wyciek substancji czy działanie układu wydechowego. Stacja ma się przyczynić do tego, że liczba pojazdów, które emitują nadmierną ilość spalin zostanie zdecydowanie zmniejszona. Już niebawem Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego we Wrocławiu będzie wykorzystywać to narzędzie w czasie rutynowych kontroli prowadzonych na drogach.

Koszty zakupu stacji zostały pokryte po połowie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i wojewodę dolnośląskiego.