Stworzą poradnik, jakiego jeszcze nie było

eco dom | 18.11.2014 08:16Stowarzyszenie ,,EWA-MAJA-KRYSTYNA. Kobiety dla kobiet” realizuje w Bielsku-Białej projekt pt. ,,Gdy szron na głowie... dbamy o zdrowie". Wszystko w ramach programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Śląskie Lokalnie”.


Uczestnicy projektu biorą udział w wykładach dietetyka i warsztatach kulinarnych z szefami kuchni znanych bielskich restauracji. W czasie spotkań poznają tajniki zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety. Warsztaty mają ich zainspirować do przygotowania własnego przepisu na zdrową potrawę. Stworzone w ten sposób autorskie przepisy, po konsultacjach z dietetykiem, zostaną wydane jako poradnik zdrowego żywienia. Jednak projekt pozwoli nie tylko na wydanie publikacji, ale także poprowadzenie spotkań kulinarnych, w czasie których uczestnicy będą mogli wykonać potrawy według własnej receptury.
 

- Adresatami projektu są osoby w wieku 50+ zamieszkujące  Bielsko-Białą i okolice. Ostatnio braliśmy udział w warsztatach kulinarnych, prowadzonych przez szefa kuchni znanej bielskiej restauracji. Uczyliśmy się m.in. przygotowywać sałatki z dietetycznymi dresingami i roladki z kurczaka na parze. W ubiegłym tygodniu, w tym samym miejscu, uczestnicy  wysłuchali ciekawego wystąpienia Anety Ruseckiej, menedżerki  wspomnianej restauracji, która mówiła o różnych dietach i ich oddziaływaniu na nasz organizm i wykorzystywaniu ziół w kuchni polskiej - mówi prezes Stowarzyszenia ,,EWA-MAJA-KRYSTYNA. Kobiety dla kobiet”, Renata Rosowska.


Znają się na zdrowej kuchni


-Większość z uczestników projektu zna się na zdrowej kuchni. Unikają soli i cukru, wolą różnego rodzaju kasze zamiast ziemniaków, czy zieloną herbatę zamiast kawy, ale ja podpowiadam im, jak ważne jest wyrabianie w sobie zdrowych nawyków np. picia koktajli wielowarzywnych, czy jedzenia surowego szpinaku - mówi menedżerka restauracji ,,Lunita”, Aneta Rusecka.
 

-Udział w projekcie daje mi możliwość uczestniczenia w bezpłatnych wykładach i warsztatach kulinarnych w miejscach, które na co dzień są dla mnie niedostępne ze względu na ceny. Projekt ten aktywizuje starsze osoby, motywując je do dbania o swoją dietę, a także stworzenia własnego, autorskiego przepisu kulinarnego - mówi jedna z uczestniczek projektu.

 

Najbliższe spotkanie w ramach projektu będzie poświęcone tematyce zdrowego snu.

Więcej szczegółów można znaleźć pod adresem:

http://www.kobietydlakobiet.eu/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=43&Itemid=265

 

 

Tekst i foto: Agnieszka Pollak-Olszowska