Światowy Dzień Ocenaów - czy to ważne?

eco energia | 07.06.2015 07:30

Wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to gdzie mieszkamy, ale nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan - przekonują organizatorzy Dnia Ocenaów.
 
 
Ponad 90% światowych zasobów ryb jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych! Krytycznie niski stan dziko żyjących populacji ryb jest drugim, po zmianach klimatu, wyzwaniem ekologicznym na świecie - alarmuje organizacja pozarządowa MSC.
 
Przy wsparciu znanych i lubianych osób: Katarzyny Żak, Cezarego Żaka, Pascala Brodnickiego, Kacpra Kuszewskiego i Grzegorza Łapanowskiego, MSC chce zwrócić uwagę Polaków na zatrważającą sytuację światowych łowisk i przypomnieć, że każdy z nas może chronić morza i oceany, poprzez codzienne decyzje zakupowe.
 
Wybierając ryby z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC mamy gwarancję że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, czyli takich, które:
  • w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem,
  • pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach,
  • oraz sprzyjają innym zwierzętom morskim.
Ryby oznaczone niebieskim znakiem MSC zostały złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i przyszłych pokoleń. Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009 r. Odbywa się co roku, zawsze 8 czerwca.
 
(ad/mscpolska)