Światowy Dzień Wiatru

po godzinach | 15.06.2015 06:57

"Wieje, aż miło" - powiedzenie holenderskich rolników stało się hasłem Światowego Dnia Wiatru. Każdego roku właśnie 15 czerwca obchodzimy to wyjątkowe święto. Jak świętować? Przede wszystkim uświadomić sobie, że wiatr to zielony przyjaciel, a energia pozyskiwana z wiatraków jest jedną z najbardziej ekologicznych.
 
 
Światowy Dzień Wiatru z angielskiego Global Wind Day to święto odnawialnej energii obchodzone już w ponad 30 krajach, na 5 kontynentach. Zawsze 15 czerwca organizowane są imprezy, koncerty, wystawy fotograficzne, które mają przybliżyć znaczenie energii wiatru. Warto zastanowić się, puszczając latawiec, czy spoglądając na kręcące się wiatraki, jak wykorzystać wiatr do produkcji energii?
 
Po raz pierwszy święto wiatru obchodzone było w 2007 roku. Święta nie byłoby bez... wiatraka. Takie urządzenie prądotwórcze skonstruował w 1888 roku Amerykanin Charles F. Brush. Co ciekawe ten pierwszy wiatrak miał aż 144 łopaty! Z kolei pierwsza, nowoczesna elektrownia wiatrowa to rok 1957. Od tego momentu można mówić o wielkim bumie na... wiatr! Obecnie w Europie pracuje ponad 20 tysięcy elektrowni wiatrowych. Te największe sięgają blisko 200 metrów.
 
Najwięcej elektrowni wiatrowych istnieje w Niemczech, Francji i Danii. Europa Zachodnia już przekonała się, że wiatr to wielka, ekologiczna siła. Tam dzisiejsze święto obchodzone jest bardzo hucznie. A jaką sytuację obserwujemy w Polsce? Farmy wiatrowe to w naszym kraju ciągle rzadki widok. Pojawienie się wiatraka na horyzoncie wzbudza wiele obaw. Należy zmienić to myślenie, bo wiatr to czysta energia.
 
Jeden duży wiatrak produkuje energię dla 1800 mieszkań - to zielona energia. Może więc warto zacząć obchodzić dzisiejsze święto i inwestować w wiatr?!