Światowy Dzień Wody: Dąbrowa Górnicza świętuje

eco firma | 25.03.2016 18:21

Drugiego dnia wiosny na całym świecie obchodzono Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku w celu nagłośnienia problemu braku czystej wody pitnej. Każda edycja Dnia Wody odbywa się pod innym hasłem. Motteo tegorocznej odsłony brzmiało  „Praca i woda”.
 
© Dąbrowskie Wodociągi
 
W Dąbrowie Górniczej Światowy Dzień Wody świętowało 30 szkół i przedszkoli, fundacja, biblioteka oraz park wodny. Taka mobilizacja to efekt znakomitego przygotowania organizatorów imprezy, czyli miejscowych wodociągów. Zorganizowano 150 różnych wydarzeń, w których udział wzięło około 4 tysiące dzieci.
 
„Praca i woda”
 
O połączeniu pracy i wody przez Dąbrowskie Wodociągi najlepiej świadczy liczba wydarzeń i rozłożenie obchodów Światowego Dnia Wody na... kilka dni. Zabawa rozpoczęła się już 20 marca w Parku Wodnym Nemo, gdzie odwiedzający mogli skorzystać z zajęć tanecznych Aquafun, fotografować się w specjalnie przygotowanej fotobudce i podziwiać technikę malowania wodą. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, które obejmowały Wodny Świat Dziecka, studio tatuażu i niespodziankę przygotowaną przez Dąbrowskie Wodociągi - własnoręcznie wymalowaną koszulkę inspirowaną wodą.
 
© Dąbrowskie Wodociągi
 
Wydarzeniem dnia był jednak specjalny mecz siatkówki. Sport ma wiele wspólnego z pracą, a dodatkowo spotkanie odbyło się w wodzie. „Dlatego obchody zaczęły się już 20 marca meczem siatkówki, oczywiście w wodzie. Rywalizacja była wyjątkowa, wzięli w niej udział mieszkańcy, którzy zmierzyli się z wychowankami siatkarskiego klubu MKS Tauron Dąbrowa Górnicza” - komentuje Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów, Andrzej Malinowski.
 
© Dąbrowskie Wodociągi
 
Drugiego dnia obchody święta przeniesiono do szkół i przedszkoli. Około 4 tysiące przedszkolaków i uczniów wzięło udział w edukacyjnych konkursach sprawdzających wiedzę oraz umiejętności plastyczne i muzyczne. Ponadto dla dzieci zorganizowano warsztaty, dzięki którym dowiedziały się min. jak działają oczyszczalnie. 
 
Edukacja przede wszystkim
 
Poza dobrą zabawą Dąbrowskie Wodociągi za cel postawiły sobie edukację. Motywację spółki, której sprawy środowiska nie są obojętne, wyjaśnił Andrzej Malinowski: „Ponad połowa zatrudnionych na świecie pracuje w sektorach związanych z wodą, a to prawie 1,5 miliarda ludzi. Przy tym miliony z nich, zajmujących się dostawami wody nie jest chronionych nawet podstawowymi przepisami pracy. Dlatego w tym roku razem z różnymi organizacjami w Polsce i na całym świecie chcemy zwrócić uwagę, jak odpowiednia ilość i jakość wody może odmienić życie osób pracujących i całych społeczeństw”.
 
© Dąbrowskie Wodociągi 
 
Dąbrowskie Wodociągi już wcześniej wykazały inicjatywę ekologiczną, organizując kurs na Strażnika Czystej Wody. W październiku 2015 roku tysiąc uczniów wzięło udział w tym przedsięwzięciu, które wykorzystywała bardzo ciekawe metody dydaktyczne. Przyszli strażnicy pracowali na innowacyjnej makiecie multimedialnej, wysłuchali opowieści o walce Maga z Władcą Ścieków, uczestniczyli w quizach i dowiadywali się, jak działają oczyszczalnie. Ponadto Dąbrowskie Wodociągi prowadzą akcję „Piję wodę z kranu”, której celem jest szerzenie przekonania, że woda dostarczana przez sieć wodociągową jest smaczna, zdrowa i zdatna do spożycia.
 
Zdjęcie na wagę 2 tysięcy
 
Od 22 marca mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym, organizowanym przez spółkę. Każdy, kto chciałby przedstawić swoją realizację hasła „Blisko wody”, ma szansę na nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Konkurs trwa do 6 maja, a zainteresowani mogą zapoznać się z jego regulaminem na stronie internetowej Dąbrowskich Wodociągów.
 
Marcin Urbański
 
Źródło: dabrowskie-wodociagi.pl/