Tam, gdzie zimują polskie ptaki

po godzinach | 16.02.2015 08:19Najciekawsza fauna i flora w egipskim Sharm el-Sheikh ukryta jest w wodach Morza Czerwonego, jednak naszej redakcji udało się podążyć śladem polskich ptaków, które zimują w tym regionie.

Miasto Sharm el-Sheikh zlokalizowane jest na południowym krańcu półwyspu Synaj. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na trzy czynniki: Morze Czerwone wraz z jego bogactwem w postaci rafy koralowej, rozległe góry Synaju oraz klimat gwarantujący słoneczną pogodę przez ponad 300 dni w roku. Sharm el Sheikh, podobnie jak większa część Egiptu leży w strefie klimatu zwrotnikowego skrajnie suchego. Lato, które trwa tu od maja do października jest bardzo suche i gorące. Zima bywa chłodniejsza, szczególnie na terenach pustynnych. W okresie letnim temperatury mogą tu dochodzić do ponad 50 stopni w cieniu.


Sharm el-Sheikh leży wśród rezerwatów przyrody i sąsiaduje z jedynym w Egipcie podwodnym parkiem narodowym, Ras Muhammad. Wybrzeża Półwyspu Synaj charakteryzują się bardzo bogatą fauną i florą, w szczególności morską, bo na lądzie dominują tereny pustynne. W okolicach brzegu znajduje się 255 raf koralowych, a morze zamieszkuje ponad 1000 gatunków ryb, żółwie morskie, rozgwiazdy, jeżowce, skorupiaki i mięczaki. Na lądzie natomiast przy odrobinie szczęścia i cierpliwości zaobserwować można takie zwierzęta jak lisy, jaszczurki różnych gatunków, ptaki drapieżne (w tym sokoły). Z polskich ptaków, które zimują w tym regionie odnaleźć można m.in. jaskółki, gołębie, pliszki.

 

Tekst i foto: Agnieszka Pollak-Olszowska