Teatr ECO Studio: Gajowy poluje na SMOG

eco energia | 19.01.2016 18:15

Ponad 8200 przedszkolaków z całej Polski obejrzało w ciągu ostatnich kilku lat ekologiczne widowiska edukacyjne dla dzieci. Najbliższa premiera Teatru EKO Studio poświęcona ekologii i świadomemu korzystaniu z energii cieplnej już w najbliższy czwartek 21 stycznia.
 
Spektakl “Gajowy Badura” - adresowany do najmłodszej widowni, jest kontynuacją cyklu przedstawień realizowanych wspólnie z Energetyką Cieplną Opolszczyzny. Bajkę napisał i przeniósł na scenę Andrzej Czernik - znany z ról w serialach “Pierwsza miłość” i “Złotopolscy” oraz kreacji w filmach i na deskach teatrów dramatycznych. Historia opowiada o aktualnym problemie czystego powietrza. Jej bohaterowie - zwierzaki, rozmawiają o tym z tytułowym gajowym Badurą, a w ich scenicznych przygodach pojawiają się tematy segregacji śmieci oraz złych zjawisk wynikających z ich spalania w domowym piecach, co m.in. wywołuje smog. 
 
© Pavel Losevsky  
 
Przebojem ubiegłego roku był “Wilk Witek”, wcześniej dzieci miały okazję oglądać ekologiczne adaptacje “Ptasich plotek” i “Lokomotywy” Tuwima oraz baśni o czerwonym Kapturku oraz Jasiu i Małgosi. Podobnie jak spektakl opowiadający przygody “Wilka Witka” - bajka o Gajowym Badurze łączy walory edukacyjne z przystępną formą, atrakcyjną i zrozumiałą dla najmłodszych. Widowiska, pokazywane są przedszkolakom w całej Polsce, wszędzie tam, gdzie dostawcą ciepła systemowego jest ECO S.A. Identycznie jak poprzednie spektakle - “Gajowy Badura” odwiedzi m.in. Tarnobrzeg, Malbork, Jelenią Górę, Kutno, Kluczbork, Strzelce Opolskie, Krapkowice i kilka mniejszych miejscowości.
 
Anna Pastuszko dyrektor Publicznego Przedszkola nr 28 w Opolu, której podopieczni wezmą udział w premierze zapewnia: - Dzieci mają imponującą wyobraźnię, a przedstawienia adresowane do nich, które potrafią je rozśmieszyć, wzruszyć i zaciekawić nowymi zjawiskami - są świetnym pomysłem edukacyjnym. To dobra inwestycja w przyszłość. 
 
W ciągu ostatnich kilku lat opolskie widowiska edukacyjne dla dzieci zdobyły olbrzymią popularność. 
 
- Spektakle pokazujemy we wszystkich przedszkolach w Polsce, które ogrzewa nasza firma - mówi prezes ECO S.A Wiesław Chmielowicz, dzieląc się ciepłem w nieco innym wymiarze.  To naprawdę udana forma wpółpracy z klientami - obecnymi i przyszłymi, bo dzieci doskonale pojmują zjawiska troski o otaczający je świat. 
 
Energia spektaklu
 
Widowisko “Gajowy Badura” trwa godzinę, a jeden mały widz wytwarza w tym czasie 80 wat energii, co jest równowartością 288 tys. dżuli. Mnożąc to przez 8200 widzów, którzy oglądali poprzednie spektakle, otrzymujemy wartość 23, 616 giga dżuli, co wystarczy na całoroczne ogrzanie mieszkania średniej wielkości.
 
(ada/eco)