Telefon zmierzy jakość powietrza w Tychach

Anna Dulak

eco samorząd | 09.11.2017 18:47

TREESPOT TYCHY to bezpłatna aplikacja mobilna, za pomocą której można sprawdzić bieżące informacje na temat jakości powierza w Tychach.

 

© rh2010


Jak informuje Urząd Miasta Tychy, jest już dostępna aktualizacja aplikacji na systemy operacyjne iOs oraz Android. Dane o jakości powietrza zostaną także ukazane na stronie internetowej urzędu miasta. To jednak nie wszystkie możliwości, jakie oferuje aplikacja – wkrótce wyśle ona do użytkowników powiadomienia, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła.

 

© UM Tychy


Miejska aplikacja mobilna Treespot Tychy działa od 2012 roku i cały czas się rozwija. To już nie tylko mobilny przewodnik po mieście z listą ciekawych obiektów i wydarzeń.


- W zeszłym roku został wzbogacony o usługę „Zgłoś usterkę” stał się narzędziem do komunikacji z urzędem, co razem z rozkładami jazdy i aktualnościami tworzy aplikację ułatwiający życie na co dzień – mówi Iwona Ciepał, Naczelnik Wydziału Informacji, Promocji i Współpracy z Zagranicą.


Od 9 listopada za pośrednictwem aplikacji tyszanie będą mogli sprawdzać jakość powietrza w Tychach.  Aplikacja, w przystępnej formie udostępni informacje z dziesięciu miejskich czujników mierzących stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Natomiast w drugiej połowie listopada aplikacja powiadomi też użytkowników, gdy jakość powietrza będzie bardzo zła. Wysyłane będą dwa rodzaje powiadomień dlaPM10: poziom informowania o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężenia średniego 24-godzinnego: 200μg/m3 oraz poziom alarmowy stężenia średniego 24-godzinnego: 300 μg/m3.

 

© UM Tychy


Od początku listopada jakość powietrza w Tychach można również sprawdzić na stronie internetowej tamtejszego Urzędu Miasta. Informacja o średniej z wszystkich tyskich czujników mierzących jakość powietrza wyświetlana jest na głównej stronie - po kliknięciu w szczegóły przechodzimy do informacji zawierającej dane z wszystkich miejskich czujników.

 

© UM Tychy


Czujniki, które zmierzą jakość powietrza pojawiły się we wrześniu br. w różnych częściach miasta: na ul. Myśliwskiej, Leśnej, Cmentarnej, Jedności, Zgrzebnioka, Tołstoja, Parkowej, Katowickiej, Pogodnej i na Placu Wolności.


Urząd Miasta zakłada w przyszłości rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników w Tychach.