Tychy: Nowe czujniki powietrza

Anna Dulak

eco samorząd | 08.01.2018 07:36

Do 10 stycznia br. Tychy wzbogacą się o nowe czujniki badające jakość powietrza. We wrześniu 2017 r. zamontowano dziesięć urządzeń, teraz ma do nich dołączyć kolejne osiem.

 

© wb77


Czujniki zostaną uruchomione w różnych częściach miasta. Stężenie pyłów PM10 i PM2,5 będzie mierzone na ulicach: Bukowej, Begonii, Korczaka, Browarowej, Konecznego, Przejazdowej oraz Alejach: Niepodległości i Piłsudskiego. W zeszłym roku urządzenia pojawiły się przede wszystkim na szkołach i budynkach jednostek gminnych, zwłaszcza na obrzeżach miasta – ul. Myśliwskiej, Leśnej, Cmentarnej, Jedności, Zgrzebnioka, Tołstoja, Parkowej, Katowickiej, Pogodnej i na Placu Wolności. Od samego początku zakładano jednak rozbudowę systemu i zwiększenie liczby czujników w Tychach.  Plany są właśnie realizowane.

 

© UM Tychy


- Nowe czujniki są zlokalizowane na budynku Przedszkola nr 11 na ul. Bukowej, Szkoły Podstawowej nr 17 na ul. Begonii, I LO im. L. Kruczkowskiego na ul. Korczaka,  Zespole Szkół nr 1 na ulicy Browarowej, na Al. Niepodległości 190, gdzie mieści się Szkoła Podstawowa nr 19, w Przedszkolu nr 6 przy ulicy Konecznego, na Hali Sportowej MOSIR przy Al. Piłsudskiego oraz na ul. Przejazdowej 8, gdzie mieści się MCK Klub Urbanowice - wymienia Anna Warzecha z Urzędu Miasta Tychy.
 
Jak informuje Urząd Miasta, bieżące informacje o jakości powierza w mieście można sprawdzić w miejskiej aplikacji mobilnej TREESPOT TYCHY. Aplikacja jest całkowicie bezpłatna. Gdy jakość powietrza będzie bardzo zła (ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego stężenia średniego 24-godzinnego: 200μg/m3 lub poziom alarmowy stężenia średniego 24-godzinnego: 300 μg/m3 ) do użytkowników będą wysyłane specjalne powiadomienia.

 

© UM Tychy

Od listopada 2017 roku jakość powietrza w Tychach można również sprawdzić na miejskiej stronie internetowej www.umtychy.pl . Informacja o średniej z wszystkich tyskich czujników mierzących jakość powietrza wyświetlana jest na głównej stronie - po kliknięciu w szczegóły przechodzimy do informacji zawierającej dane z wszystkich miejskich czujników.

(mp)