Tyskie parki jak nowe

Anna Dulak

eco info | 03.04.2018 08:37

Wraz z nadejściem wiosny tyskie parki zyskują nowe życie. Ledwie dobiegły końca prace rewitalizacyjne Rodzinnego Parku bł. Karoliny, a już rozpoczęła się metamorfoza Parku Północnego.


© UM Tychy


Co nowego na Południu?
Rodzinny Park bł. Karoliny, czyli Park Południowy, to jeden z największych parków w Tychach. Zlokalizowany pomiędzy ulicami Tischnera, Sikorskiego i Uczniowską, rozpoczął przemianę w 2012 roku. Wówczas powstał tam zaprojektowany przez Grzegorza Ratajskiego pomnik Ofiar Katynia, a wokół niego ławeczki, ścieżka i oświetlenie. Rok później, za blisko 560 tys. złotych, wykonano tzw. Aleję Dębów, łączącą halę sportową z Kościołem Błogosławionej Karoliny Kózkówny.  W 2015 roku powstała ścieżka prowadząca od ulicy Uczniowskiej do kościoła wraz z oświetleniem. Później powstały kolejne ścieżki, zamontowano kilkadziesiąt sztuk ławek, oświetlenie, zbudowano plac zabaw z huśtawkami, karuzelami, linarium, pojawiły się stojaki rowerowe i siłownia plenerowa. Wydano na ten cel blisko 2 miliony złotych. W ubiegłym roku za niemal 1,5 mln złotych w parku powstała tężnia solankowa, która ma zostać uruchomiona jeszcze w tym miesiącu. Również w kwietniu dobiegną końca roboty związane z budową fontanny, górni saneczkowej oraz szaletu publicznego.

 

© UM Tychy


- Długość ścian bocznych tężni - drewnianej budowli pokrytej gałązkami tarniny i nawiązującej kształtem do budynku urzędu miasta wynosi 69 metrów, wysokość – 6,7 metra. Dookoła tężni można nie tylko spacerować, w ramach projektu zostały zamontowane także ławeczki - mówi Miłosz Stec, zastępca prezydenta Tychów ds. infrastruktury.


Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest m.in. w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.

 

© UM Tychy

Na Północy też zmiany
Już wkrótce metamorfozie zostanie poddany Park Północny. W ciągu najbliższych kilku lat powstaną m.in.: podesty, drewniane ścieżki, scena na wyspie, zrewitalizowane zostaną także stawy znajdujące się w parku. Koncepcja zagospodarowania parku jest już gotowa, a projekt ma być gotowy na początku maja.


W 2018 roku zostanie zagospodarowany teren wokół stawu od strony ulicy Edukacji. Na realizację pierwszego etapu zabezpieczono w budżecie ponad 1,2 miliona złotych.

- Przedłużeniem zielonej osi miasta będzie trakt pieszy (kładka), zagospodarowany zostanie także teren pomiędzy ulicami Edukacji i Elfów. Teren przed III Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego będzie wypiętrzony, tak, by tworzył łagodne pagórki - miejsca rekreacji i wypoczynku. Zależy nam na zachowaniu naturalnego charakteru tego miejsca  – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
 
W kolejnych latach na drugim stawie pojawi się podest, a na pobliskich ścieżkach specjalne, drewniane ramy. Na wyspie wybudowana zostanie scena.  Modernizację przejdzie także plac zabaw, a oprócz tego zostaną wykonane ścieżki, pojawią się nowe elementy małej architektury oraz zrewitalizowane ulegną pozostałe stawy.