Upcycling – sposób na eko design

po godzinach | 10.12.2013 08:05

 Wszystko co nas otacza, a co wydaje się niepotrzebne zamiast lądować w koszu może zyskać drugie życie, a nawet stać się najmodniejszym, bo niepowtarzalnym przedmiotem jaki posiadasz! Jedynie co może ograniczać zwolenników eko designu to wyobraźnia. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia pojęcie czym jest upcykling, czyli przetwarzanie niepotrzebnych
i nieużywanych przedmiotów.


Upcycling to świetny sposób na ponowne wykorzystanie materiałów, by zyskały nowe funkcje. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które swoją działalność opierają właśnie na idei upcyclingu i które oferują nam szereg nowych, oryginalnych produktów.
 

 

Dlaczego upcykling jest tak popularny?
Od kilku lat rośnie świadomość odpowiedzialności za środowisko naturalne w którym żyjemy. Coraz częściej zastanawiamy się w jaki sposób dbać o nie, co zrobić z przedmiotami, które nie są nam już potrzebne. Ta zmiana w naszym postrzeganiu środowiska doprowadziła do rosnącej popularności upcyclingu.
Młodzi ludzie, zamiast kupować nowe jeansy mogą dodać kilka szwów i dzięki temu stworzyć coś bardziej oryginalnego. Każda kobieta może ponownie wykorzystać chociażby swoje stare ubrania i przerobić je na ubrania dla swoich dzieci.  Dbałość o nasze środowisko spowodowała, że upcykling wkradł się w niemal wszystkie dziedziny życia. Zanim kupimy coś nowego, warto zastanowić się nad tym co już mamy, co i w jaki sposób możemy zmienić (czasami wystarczy odrobina fantazji, zmiana koloru czy kształtu), w taki sposób, aby przedmiot zyskał nową funkcję. W trosce o środowisko i własny budżet.
W Ecocafe lubimy upcycling dlatego pomożemy Wam w poszukiwaniu nowych pomysłów na Wasze stare, z pozoru niepotrzebne przedmioty.