W Qlturalnym Warzywniaku

Anna Dulak

po godzinach | 01.05.2018 10:10

Około 150 osób uczestniczyło w inauguracji II sezonu miejskiego ogródka w Chrzanowie. 27 kwietnia, podczas pikniku zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, dzieci i dorośli zasadzili w kręgach warzywa, zioła i owoce.


Qlturalny warzywniak został założony w 2017 roku przez MOKSiR, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie oraz ENERIS Surowce. Ma zachęcać mieszkańców do uprawiania własnych warzyw i owoców.

 

© ENERIS


Podczas pikniku zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi uczestnicy zasadzili warzywa – rabarbar, sałatę, cukinię oraz zioła – bazylię, oregano, miętę. Nie zabrakło również owoców, w tym truskawek i poziomek. Poza sadzeniem, pielęgnowano również drzewa, które od ubiegłego roku cieszą oczy na chrzanowskim pasażu - wiśnię, czereśnię i migdałowiec. Przez miniony rok opiekę nad nimi sprawowały przedszkolaki, uczniowie, harcerze i seniorzy, o czym informują przechodniów tabliczki umieszczone w każdym z kręgów. 


Qlturalny warzywniak to świetna miejska ozdoba i kolejna przestrzeń służąca do integracji mieszkańców Chrzanowa. Ponieważ ogródek został zaprojektowany z myślą o edukacji ekologicznej, dzięki niemu można się wiele dowiedzieć na temat roślin: pożytecznych dla człowieka i przyjaznych dla owadów oraz ptaków. Cieszymy się, że nasza wspólna inicjatywa wpisała się już kalendarz miejskich wydarzeń w Chrzanowie — powiedział Michał Bogacki z Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie/ENERIS Surowce.

 


Inauguracji Qlturalnego warzywniaka towarzyszyły zabawy edukacyjne skupiające się na temacie ochrony środowiska. Przy Kole Zagadek Ekologicznych dzieci i dorośli mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat segregowania odpadów, oszczędzania surowców oraz kompostowania. MOKSiR oraz ENERIS zachęcali przy tej okazji do samodzielnego wytwarzania kompostu, czyli „złota ogrodnika” z bioodpadów.