Wakacje na Kanale Gliwickim

Anna Dulak

02.05.2018 08:40

24 kwietnia zainaugurowano sezon nawigacyjny na Kanale Gliwickim. Kilkugodzinne lub kilkudniowe rejsy statkiem to ciekawa propozycja na spędzenie imprez okolicznościowych lub wakacji.

 

© Starostwo Gliwice

 

Inauguracyjny rejs

- Rok Odry,  „Rzeki Pozytywnej Energii”, uważam za otwarty! – oznajmiła Ewa Sternal z gliwickiej Mariny, rozpoczynając oficjalnie sezon nawigacyjny w roku 2018 na Kanale Gliwickim. Uroczystość odbyła się z udziałem wicemarszałka województwa śląskiego Michała Gramatyki, wiceprezydenta Gliwic Adama Neumanna, przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, burmistrza Ujazdu Tadeusza Kaucha, Wojciecha Grzesioka z Delphia Yachts i Mariny Gliwice, a także radnych Rady Miejskiej Gliwic i przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Gliwicach.

Otwarciu towarzyszył rejs po Kanale Gliwickim. Wycieczka odbyła się statkiem wycieczkowym Foxtrot oraz luksusowym jachtem spacerowym Nautica 1150 Voyage, który w ubiegłym roku otrzymał prestiżową nagrodę miesięcznika „Żagle”. Trasa wodnej wyprawy obejmowała 10-kilometrowy odcinek Kanału Gliwickiego: od Mariny Gliwice przez Śluzę Łabędy do kolonii kormoranów przy Śluzie Dzierżno i z powrotem. Podczas rejsu nie brakowało okazji do zapoznania się z urokami Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz wysłuchania opowieści o życiu i zwyczajach kormoranów, czapli czy bocianów, a także poznania ciekawostek z historii przemysłu Górnego Śląska, które serwowali Ewa i Czesław Sternalowie, właściciele gliwickiej Mariny.

 - Marina Gliwice powstała w 2012 roku w gliwickim porcie, który jest obecnie największym portem śródlądowym w Polsce. Z roku na rok się rozwijamy. Naszym zamysłem jest, aby pokazać, że mamy wspaniałą wodną drogę śródlądową na południu Polski, a tym samym posiadamy dogodne połączenie z traktami wodnymi kraju i Europy.  Chcemy swą wodniacką pasją zarazić innych. Oferujemy przejażdżki wodne motorówkami, łodziami, statkami. Można u nas zorganizować imprezę integracyjną, urodziny, romantyczny rejs i wiele innych fajnych imprez – mówi Czesław Sternal.

Z Gliwic do Francji
Najpopularniejsze wodne przejażdżki po powiecie gliwickim to kilkugodzinna trasa z gliwickiej Mariny do kolonii kormoranów przy śluzie Dzierżno w Pyskowicach, albo dalej przez  Pławniowice i śluzę Rudziniec do Ujazdu. Rejs do Wrocławia, najpierw Kanałem Gliwickim, a później rzeką Odrą, trwa już ok. 26 godzin. Z Gliwic, w towarzystwie urokliwych widoków całego powiatu, można dopłynąć do Paryża, Niemiec czy Holandii.

- Polecamy tę formę wypoczynku. Taki rejs to prawdziwa frajda, bo pokonuje się śluzy wodne, a w drodze do Wrocławia jest ich aż 26. Przepłynięcie przez śluzę to ciekawe przeżycie, szczególnie gdy zmienia się poziom wody – zachęcają Sternalowie.

 

 

fot. Starostwo Gliwice
(mp)