Wakacje - trauma dla czworonogów

do poczytania | 28.07.2014 08:25

 

Oddanie do schroniska, przywiązanie do drzewa lub wyrzucenie na bruk. Taki los czeka wiele psów w okresie letnim. Właściciele, którzy nie mają pomysłu, co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu, bardzo często wybierają nieludzkie rozwiązania.

 

Takie sytuacje powracają właściwie każdego roku, choć porzucenie zwierzęcia jest czynem przestępczym, za który grozi nawet rok więzienia. Jednak przepisy prawne to jedno, a rzeczywistość to drugie. Same przepisy nie zmienią problemu, jeśli nie będą egzekwowane. A w przypadku porzucania zwierząt – najczęściej nie są.  

 

Smutne wakacje

 

Choć różne instytucje podnoszą ten problem przez cały rok, to w czasie wakacji w schroniskach trudno wcisnąć przysłowiową szpilkę. W lecie liczba zwierząt przebywających w tych placówkach niebezpiecznie zbliża się do granicy przepełnienia. Każdemu o minimalnej wrażliwości, po wizycie w takim miejscu, trudno będzie się otrząsnąć.

 

Okres urlopowy to dla wielu czworonogów czas dramatycznych przeżyć. Smutek, strach, a nawet śmierć z tęsknoty za właścicielem – to wszystko obrazki dobrze znane w wielu schroniskach. Skąd bierze się problem? Powody są różne, ale wielu właścicieli po prostu nie ma pomysłu, co zrobić ze swoim czworonogiem w czasie wakacji. Jeszcze inni przed zakupem lub adopcją nie przemyśleli, co będzie z ich pupilem, gdy sami zechcą wyjechać na urlop. Jeśli zatem czytasz ten tekst jako potencjalny właściciel psa, to mamy do Ciebie krótki apel. Jeżeli nie masz pomysłu na wspólne wakacje z czworonogiem, to zdecydowanie sobie odpuść!

 

Gdy zwierzę jedzie z nami…

 

Co ważne - pies na wakacjach to nie problem i warto sobie to uświadomić. Czworonogi w swoich murach akceptuje już wielu właścicieli hoteli czy pensjonatów, ale przed wyjazdem warto się upewnić, czy właściciel naszego hotelu na pewno się do nich zalicza.

 

Jest mnóstwo aktywności, które można wykonywać, gdy jedziemy na wakacje z czworonogiem. Co więcej - to właśnie wypoczynek z psem często inspiruje do aktywnego spędzania urlopu. Także podróżowanie z czworonogiem coraz rzadziej jest problemem. Na rynku dostępne są już zabezpieczenia i transportery, dzięki którym łatwiej przewieźć zwierzę. Trzeba jednak pamiętać, by przyzwyczaić do nich zwierzaka już jakiś czas przed wyjazdem na urlop.

 

Gdy nie może pojechać…

 

A co jeśli zabranie naszego pasa jest absolutnie niemożliwe? By nie wyrządzić szkody naszemu pupilowi, skorzystajmy z porady weterynarza i behawiorysty, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie. Dostępnych jest coraz więcej hoteli dla zwierząt, które służą pomocą, jeśli nasz podopieczny nie może pojechać z nami. Wyboru hotelu nie można jednak dokonywać w ciemno i trzeba dokładnie rozpoznać panujące tam warunki, metody wychowawcze i traktowanie zwierząt. Niestety, nie każda z takich placówek jest godna zaufania. Decyzja o pozostawieniu zwierzaka pod opieką osób trzecich zawsze powinna być ostatecznością, ale jeśli będą to osoby wrażliwe i kompetentne, to rozłąka będzie dla czworonoga mniej dotkliwa. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie on tęsknił i zanim podejmiemy decyzję - warto wziąć to pod uwagę.