Węgiel kością niezgody w Krakowie

po godzinach | 08.12.2014 07:23

 

Zima to czas, w którym należy zadbać o ciepło w naszym domu. Czy zawsze musi się to wiązać z zanieczyszczaniem powietrza?


W województwie śląskim i małopolskim stężenie pyłu w powietrzu, szczególnie w okresie grzewczym, przekracza normę kilkukrotnie. Sławny już krakowski smog (nie mylić ze smokiem) to nie fantazja ekologów, lecz fakt. W mieście uprzemysłowionym trudniej zadbać o czystość powietrza i ochronę środowiska, stąd pomysł Sejmiku Województwa Małopolskiego na uchwałę zakazującą palenia węglem w piecach od 2018 roku. Jak można się domyślić, uchwała została odrzucona przez Sąd Administracyjny, lecz nie ustała dyskusja na ten temat. Głównym powodem uchylenia decyzji Sejmiku były względy ekonomiczne – byłby to duży problem dla śląskich kopalń, jako największych dostawców węgla w tym regionie.

 

Wbrew pozorom palenie w piecu to nie tylko problem właścicieli samodzielnych posesji. Cierpią na tym wszyscy mieszkańcy miast. Aby polepszyć jakość życia w sezonie zimowym, Polska Izba Ekologii proponuje kilka rozwiązań, inicjując kampanię „EkoLOGICZNA gmina. Ogrzewamy z głową”. Główną ideą jest uświadomienie Polaków w kwestii prawidłowego palenia w piecu, co wcale nie jest takie proste i oczywiste. Do projektu przystąpiło już kilka gmin, m.in. Rzeszów, Nowy Targ, Olkusz i Trzebinia oraz Dąbrowa Górnicza.
 

Wielu osób, w szczególności tych najbiedniejszych, nie stać na zakup węgla lepszego sortu i palą w piecu wszystkim, co znajdą pod ręką, m.in. śmieciami. Natomiast pierwszą zasadą ekologicznego ogrzewania jest wybór węgla najlepszej jakości. Poza tym dom należy ogrzewać długotrwale i jednostajnie, redukując okresy wyziębienia. Jeśli chodzi o techniczne elementy, oczywiście należy regularnie kontrolować stan kotłów grzewczych oraz instalacji kominowej. To powinno sprawić, że palenie w piecu stanie się bardziej przyjazne dla środowiska i mniej uciążliwe dla nas.

 

Walka ze smogiem nie ogranicza się tylko do pięknych słów. W Zabrzu, w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla, powstaje model pieca, który w sposób praktycznie bezemisyjny będzie w stanie spalić najgorszej jakości węgiel. Nowoczesne technologie mogą zdecydowanie ułatwić nam życie i sprawić, że ochronimy naturalne środowisko, w którym żyjemy na co dzień.Paulina Budna