Wodny porządek w miastach

Anna Dulak

eco info | 02.11.2016 11:21

Na Światowym Forum Ekonomicznym w 2015 roku podkreślono, że obecnie największym światowym zagrożeniem dla ludzkiego dobrobytu w ciągu następnej dekady jest nadmierna eksploatacja wody. Według prognoz, w 2030 roku połowa populacji na świecie będzie żyła w miejscach z ograniczonym dostępem do czystej wody pitnej.
 
CONSTANS PR 
 
Niekorzystna sytuacja dotyczy również Polski – zasoby pitne są tu na bardzo niskim poziomie, porównywalnym do stanu w Egipcie. Te niepokojące symptomy powinny stać się motywacją dla samorządów do monitorowania oraz odpowiedniego zarządzania zużyciem i dystrybucją wody. Takie zmiany wprowadzają m.in. Szczecin, Zabrze czy Łódź, inwestując w planowanie, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych. 
 
Nowoczesne narzędzia poprawiające działanie systemów wodociągowych zastosował Szczecin, realizując projekt polegający na stworzeniu hydraulicznego modelu sieci wodociągowej. Zabrze z kolei może pochwalić się podłączeniem do sieci niemal 100 proc. Mieszkańców, niższą awaryjnością sieci i lepszym stanem wód. Łódź natomiast znalazła się w gronie dziewięciu miast na świecie, które biorą udział w projekcie SWITCH – programie badawczym finansowanym przez Unię Europejską, w ramach którego planuje się i wprowadza zmiany w kierunku bardziej zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.
 
Ograniczenie zużycia wody przy jednoczesnym podtrzymaniu wysokich standardów życia są obecnie koniecznością w miastach. Według danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3 wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m3/rok. 
 
Gospodarka wodna jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych. Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy Polska oraz TIRU, a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Energią Poszanowania Energii. 
 
(ecm)