Wrocław testuje ZOE

Anna Dulak

eco samorząd | 03.04.2017 20:00

Do Wrocławia, laureata konkursu ECO-MIASTO w kategorii mobilność zrównoważona, dostarczono wyjątkową nagrodę: samochód elektryczny Renault ZOE. Miasto ma teraz miesiąc na testowanie pojazdu.

Wrocław został doceniony w konkursie za budowę spójnej i kompleksowej  polityki transportowej, w szczególności za ujednolicenie taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania do samochodów elektrycznych. Nagrodę do niedawno utworzonego Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu przekazała firma Nawrot, Autoryzowany Partner Renault i Ekspert Samochodów Elektrycznych. Auto będzie prezentowane 22 kwietnia podczas wrocławskich obchodów Dni Ziemi.

ⓒ CONSTANS PR


Mobilność elektryczna to istotny element budowania planów zrównoważonego transportu w miastach, zarówno w kontekście transportu publicznego, jak i indywidualnego. Pojazdy elektryczne mają realny wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście. Potwierdza to przeprowadzone w Rzymie badanie, w wyniku którego stwierdzono, że wprowadzenie 20% pojazdów elektrycznych w śródmieściu i 10% w obszarze podmiejskim ma ogromny wpływ na stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Przykładowo, stężenie dwutlenku azotu spadłoby od 9 do 45% w różnych częściach miasta, w zależności od natężenia ruchu w danym rejonie*.

Duże miasta muszą zmagać się również z większym natężeniem hałasu pochodzącego z ruchu ulicznego. Tymczasem Renault ZOE do prędkości 40 km/h jest prawie bezgłośne, zaś przy wyższych prędkościach źródłami hałasu są odgłosy toczenia i szum powietrza przepływającego wzdłuż nadwozia. Natężenie hałasu mierzone w kabinie przy prędkościach od 40 do 75 km/h kształtuje się w przedziale od 60 do 65 dB – to od dwóch do trzech razy mniej, niż w samochodzie z napędem spalinowym o podobnej mocy. Pojazd jest także niezwykle wydajny. Na jednym ładowaniu Renault ZOE można przejechać nawet 400 km** – to największy zasięg wśród samochodów wielkoseryjnych.
 

ⓒ CONSTANS PR

ECO-MIASTO to projekt organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, mający na celu promowanie zrównoważonego rozwoju miast oraz wspieranie ich polityki środowiskowej. Składa się na niego cykl seminariów oraz konkurs nagradzający najbardziej zaangażowane środowiskowo miasta w Polsce.


* Badanie przeprowadzono we współpracy Renault i władz miejskich Rzymu oraz firm Aria Technologies i  Arianet, wyspecjalizowanych w modelowaniu zanieczyszczenia atmosferycznego.
** Wg normy NEDC.