Koniec z marnowaniem leków!

eco dom | 29.02.2016 06:57

Trudno wyliczyć, ile leków jest marnowanych każdego dnia. Na pewno wiele tysięcy ton. Sporo leków mozna kupić dziś bez recepty, więc następuje tu mechanizm podobny do tego, o którym w ecocafe.pl pisaliśmy w kontekście marnowania jedzenia. Podstawowy błąd: leki są kupowane na zapas.

Dlaczego polacy marnują leki?

Przyczyn jest kilka. Po pierwsze - pacjenci często zbierają recepty na ten sam lek u różnych specjalistów. Gdy już uzbierają kilka opakowań medykamentu, trudno wykorzystać całą ich zawartość. W rezultacie, niewykorzystany lek traci ważność. Inne zjawisko to niestosowanie się do zaleceń lekarza. Pacjent przestaje zażywać lek, gdy tylko ustąpią niepokojące symptomy. Przyjmowanie lekarstwa kończy się więc wcześniej niż zalecił lekarz, a spora część zawartości pozostaje w opakowaniu.

Jeszcze inny problem jest z lekami bez recepty, które mają pomóc „w tej chwili”. Na ból głowy często nie kupujemy małego, a duże pudełko leków przeciwbólowych. Podobnie jest na przykład z chwilowymi bólami mięśni. Po kilku nałożeniach przeciwbólowej maści uciążliwe bóle przechodzą, lecz pozostaje 80 procent zawartości tubki z maścią. Prawdziwy problem może pojawić się nie wtedy, gdy nałoży się na obolałe miejsce przeterminowaną maść. Gorzej, kiedy przyjmuje się tabletkę, której skończył się czas przydatności. Wtedy skutki mogą być opłakane. 


Gdy się przeterminują


I tutaj pojawia się problem wyrzucania przeterminowanych leków. Wyrzucając je do zwykłego kosza z odpadami, pozostawia się naturze problem trudny do rozwiązania. Są to odpady tak aktywne biologicznie, że w glebie i wodzie zostają na lata. Dlatego nie należy pozbywać się leków spłukując je w toalecie. Oczyszczalnie ścieków nie poradzą sobie z tak złożonymi związkami chemicznymi.  

Warto pamiętać: przeterminowanych leków nie można wyrzucać do kosza. Należy je wrzucić do specjalnego pojemnika w aptece. Warto się jednak upewnić, czy w aptece taki kontener na pewno się znajduje. Choć obowiązek zbierania takich odpadów spoczywa na gminach, to – jak informuje Ministerstwo Zdrowia – apteki prowadzą takie zbiórki dobrowolnie. 

(rob)