Uzdrowić śląskie powietrze - konsultacje

eco energia | 12.08.2014 07:46

 

Na temat ochrony i jakości powietrza mogą wypowiedzieć się mieszkańcy regionu, który przez lata kojarzony był właśnie z powietrzem... tyle że nieczystym.


Przejeżdżając przez Górny Śląsk wielu mieszkańców innych części kraju błyskawicznie wyczuwało zapachy dymu i spalin. Teraz o regionie rzadko mówi się jako o "dymiącej dziurze", jednak nie znaczy to, że wszystkie problemy zniknęły. I właśnie stąd pomysł na konsultacje, które prowadzi śląski Urząd Marszałkowski.

 

Co dokładnie ma być konsultowane? Chodzi o projekt pierwszego kompleksowego programu ochrony powietrza w regionie, który miejscowy sejmik ma uchwalić w październiku. W dokumencie czytamy m.in., jak wielkim problemem dla śląskiego powietrza jest niska emisja, która odpowiada za znaczną ilość zanieczyszczeń.

 

Samorządowy program ma zlikwidować przyczyny, a nie skutki. Ma wskazywać sposoby, które ułatwią wymianę starych kotłów i pieców węglowych na nowe, przyjazne środowisku. Chodzi też o to, by wskazać prawne utrudnienia i przeszkody w pozyskiwniu dotacji na ten cel. Program ma też rozwiązać istotny problem związany właśnie z dotowaniem nowych pieców. Z dotacji na wymianę starych urządzeń korzystają przede wszystkim ci, którzy sami mogą pokryć część inwestycji. To obrazuje, na czym polega problem - niska emisja bierze się przede wszystkim z chęci obniżenia kosztów ogrzewania, ale również stąd, że wielu osób po prostu nie stać na wymianę pieca. Chodzi o to, by wymianę pieców umożliwić także nieco mniej zamożnm mieszkańcom województwa.

 

W konsultacjach może wziąć udział każdy. Zainteresowanym podajemy harmonogram spotkań:


12 sierpnia - Bielsko-Biała (Starostwo Powiatowe)
13 sierpnia - Częstochowa (Urząd Miasta)
18 sierpnia - Gliwice (Urząd Miasta)
19 sierpnia - Rybnik (Urząd Miasta)
20 sierpnia - Katowice (Urząd Marszałkowski)