Bambusowe eko zabawki

eco dom | 18.03.2016 06:00

Pytanie dlaczego lepiej wybierać dla dzieci produkty wykonane z naturalnych materiałów? Są bezpieczne, zdrowe, wielopokoleniowe, a rozwijana u dzieci świadomość ekologiczna powinna być priorytetowa. Trwała, solidnie wykonana zabawka, którą za 20 lat będą bawiły się nasze wnuki i prawnuki stanowi dobrą inwestycję. Jeśli jednak mocno eksploatowana ulegnie zniszczeniu ziemia na tym nie ucierpi. Biodegradowalne, pomalowane wodnymi farbami zabawki nie pozostawią pokoleniom niechcianych zanieczyszczeń.
 
© fotolia
 
Zabawki z bambusa
 
Wieloletnia, szybko rosnąca (nawet do  30 metrów) roślina. Tropikalna i subtropikalna część Azji to środowisko naturalne liczącej około 130 gatunków podrodziny bambusowych. Drewniejące łodygi to nie tylko przysmak pandy, ale także ceniony, lekki i wytrzymały materiał budowlany. Wykorzystywany do budowy desek stanowi doskonały budulec w produkcji parkietów na podłogi. 
Babmus ma jednak dużo szersze zastosowanie. Z ziaren wyrabiany jest chleb, z łodyg proste wędki, łuki, flety. W Polsce zaś roślina zyskuje popularność w produkcji żywopłotów, elementów wnętrz, tkanin bamusowych oraz zabawek.
 
Jak to się zaczęło?
 
Podobno już 2000 lat temu mali Azjaci odkryli właściwości bambusa. Taketombo – oznaczające w języku japońskim bambusową ważkę to jeden z prototypów dzisiejszych eko zabawek. Wzorując się na charakterystycznym locie ważek wykonywano „bamboo-copter” czyli azjatycki zabawkowy bambusowy helikopter. 
 
Dlaczego bambus?
 
Szybko rosnący (do 1 metra dziennie) i łatwy w uprawie stanowi zachętę dla producentów. Zbiory 10-krotnie przewyższają zbiory bawełny. Obok walorów ekonomicznych jest także ważny czynnik ekologiczny. Podczas uprawy bambus produkuje około 35% więcej tlenu niż inne drzewa. 
 
W 100% biodegradowalne włókna bambusowe odznaczają się dużą wytrzymałością, miękkością i hipoalergicznością. Antybakteryjne i antygrzybiczne właściwości tego materiału docenili producenci artykułów dla niemowląt. Liczne pieluszki, kocyki oraz ubranka coraz częściej doceniane są przez świadomych rodziców. W parze idzie także wykorzystywanie bambusowego drewna w różnorodnych projektach zabawek.
 
Światowi producenci bambusowych zabawek do ich produkcji wykorzystują odnawialne, naturalne materiały pomalowane wodnymi farbami. Spełniają zatem najwyższe standardy jakości, a naszym najmłodszym dostarczają wiele radości. Prostota takich zabawek oraz oryginalne projekty cieszą oko i zachęcają do twórczej zabawy. Ciekawą propozycją i przykładem jest strategiczna gra Quattro, gdzie uczestnicy „budują las” poprzez wsuwanie na bambusowe patyczki kolejnych bambusowych pierścieni.
 
Czy są jeszcze inne powody wybierania bambusowych zabawek? Na to pytanie odpowiada propagatorka bambusowych zabawek - Kamila Stańczyk:
 
„Zabawki wykonane z bambusa są bardzo przyjemne w dotyku, szczególnie w naszym klimacie, gdzie jest dość wilgotno. Bambus jest wdzięcznym materiałem do tworzenia. Jest sprężysty i daje się swobodnie profilować. 
 
Co więcej - zabawki z drewna szczególnie polskiego powinny być ograniczane. I to nie dlatego, że nie powinniśmy wspomagać polskie tartaki, ale dlatego, żeby wycinka była ograniczona. W Kanadzie płaci się producentom drewna, którzy skupują surowiec spoza kraju. W ten sposób chronione jest własne dobro. Zabawka przeminie, będzie lub nie, ale las rośnie długo, dla naszych dzieci większe znaczenie będzie miało zazielenienie kraju niż to, czy mają klocki z drewna. To jest naszym zdaniem dbanie o nasze dzieci przyszłości.„
 
Agnieszka Korzeniewska