Eko zabawki - jak wybrać?

eco dom | 16.03.2016 11:17

Czym kierować się przy wyborze zabawki dla dziecka? Rodzice sięgają po te, które przede wszystkim podobają się ich maluchowi.  Warto jednak, aby dziecko nie ulegało kolorowym reklamom lansującym często bezwartościowe, plastikowe i głośne przedmioty. Dobra zabawka to taka, która uczy, rozwija i bawi. Będzie zatem edukacyjna, pobudzająca wyobraźnię i poszczególne zmysły. Powinna zatem rozwijać na wielu płaszczyznach, cieszyć jej właściciela no i przede wszystkim być bezpieczna. Rozpoczynamy dziś cykl artykułów na temat ekologicznych zabawek wierząc, że właśnie te spełniają powyższe oczekiwania.
 
 
Agnieszka Korzeniewska
 
Czy warto zatem mieć zabawki drewniane?
 
Naturalne i proste w wykonaniu potrafią na wiele miesięcy z tą samą pasją pobudzać świat dziecięcej wyobraźni. W przeciwieństwie bowiem do kolorowych, plastikowych i głośnych zabawek nie podają gotowych rozwiązań na zabawę. Ich prostota wymaga inicjatywy, zbudowania historii oraz wcielenia się w rolę ulubionych bohaterów.  To proces, który niewątpliwie stymuluje  rozwój najmłodszych.
Dzieci w przeciwieństwie do dorosłych nieco inaczej pojmują pozorną statyczność drewnianych zabawek. Konieczność pociągnięcia za sznurek, popchnięcia pociągu lub wymyślenia konstrukcji zamku z klocków stanowi system poznawczy pomiędzy czynnością – akcją, a jej efektem – reakcją. Dodatkowo rozwija motorykę oraz logiczne myślenie. 
 
©fotolia.pl 
 
Pierwsze lata z drewnianą zabawką – czy to bezpieczne?
 
Zafascynowane otoczeniem dziecko w pierwszych latach życia poznaje świat poprzez dotyk, smak, zapach. Testuje wytrzymałość przedmiotów oraz ich fakturę. Drewniane zabawki wykonane z wygładzonego drewna, pomalowane ekologicznymi, antyalergicznymi farbami, z naturalną ciepłą temperaturą, solidnie wykonane dotrzymują  towarzystwa często całym pokoleniom przez wiele lat.
Warto zatem wprowadzać do świata naszych najmłodszych członków rodziny naturalne, drewniane ciepło. W pierwszych latach zabawka taka ukaże bogactwo kształtów, faktur, smaków i zapachów. Kolejne odkryją ruch i zdolności manualne małych rączek. Raczkując maluch pociągnie za sznureczek, a w przedszkolu zainteresuje się edukacyjnymi i logicznymi grami. Pozbawione przemocy i przyjazne zabawki będą integrować całą rodzinę, a także uczyć wielu nowych sprawności. Bo któż z nas nie pamięta drewnianego liczydła....
 
Agnieszka Korzeniewska