Zabawki ekologiczne - solary

eco dom | 20.03.2016 12:08

Jak wytłumaczyć dziecku zasadę działania kolektorów słonecznych? Pomocne mogą być zabawki solarne dzięki którym można odbyć praktyczną lekcję ekologii na temat odnawialnych źródeł energii. Przy tej okazji maluch będzie się dobrze bawić, uczyć i jednocześnie spędzać czas z najbliższymi. 
 
Kolektory słoneczne
 
Zasada ich działania polega na ogrzewaniu kolektora przez słońce. Ten pochłaniając promieniowanie słoneczne zamienia je w ciepło. Aby wytłumaczyć ten skomplikowany proces najmłodszym członkom rodziny najprościej zapoznać je z solarnymi zabawkami. Łącząc świetną zabawę uczą jednocześnie  alternatyw dla tradycyjnych paliw kopalnych. 
 
Na polskim rynku pojawia się coraz więcej tego typu zabawek. Nie wszystkie są warte uwagi pomimo montowanych miniaturowych paneli słonecznych. Często wykonane z plastikowych elementów o nieciekawym wzornictwie oraz zasilane dodatkowo bateriami nie przykuwają naszej uwagi. Jednak wśród wielu różnorodnych propozycji rynkowych można wynaleźć te prawdziwe „eko-perełki”. Godną uwagi jest francuska firma wykorzystująca do produkcji swojego asortymentu tekturę z recyklingu. Jej oferta obejmuje szereg pięknie wykonanych CASAGAMI czyli kartonowych domków z przyklejanym na dachu panelem słonecznym. To łatwy do złożenia bez kleju domek. Na dachu przyklejany jest „solar-LED, który odpowiednio naświetlony przez słońce w ciągu dnia, całą noc cieszy tajemniczym małym światełkiem w jego wnętrzu. Niewątpliwie mocno wpływa to na pobudzenie dziecięcej wyobraźni. Nie zdziwi zatem fakt kiedy rano dziecko będzie chciało własnoręcznie pomalować domek,  zasiać przy nim trawkę z rzeżuchy, a na niej ulokować ze znalezionych patyczków drzewa pod którymi odpoczywać będą kasztanowe ludziki. Taka zabawka nie znudzi się przez wiele miesięcy. Dodatkowo tworzona jest poniekąd przez jej właściciela. To nieoceniona wartość dodana, której nie znajdziemy w innych propozycjach. 
 
"Dla nas najważniejsze w nim jest unikatowe połączenie zabawki z nauką o naturalnych źródłach energii przy konsekwentnej dbałości i o jakość produktu i jego wpływ na środowisko. Domki mogą być piękną ekologiczną lampką w dziecięcym pokoju lub dekoracją w salonie. Zawsze zachwycają. Są bardzo dobrze zaprojektowane, światło jest ciepłe, całość przywołuje uśmiech na twarzy" - mówi Katarzyna Jacobson - propagatorka CASHIGAMI.
 
©casagami
 
Zabawka to nie wszystko
 
W ramach poszerzenia edukacji ekologicznej można w okolicy poszukać ciekawych warsztatów. Z odpowiedzią na takie zapotrzebowanie wyszedł Ośrodek Szkoleniowo-Badawczy w Zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi (zachodniopomorskie).
 
 
©oze.szczecin
Gokart zasilany energią słoneczną
 
 
"Nasz ośrodek od początku swojego istnienia prowadzi zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej. Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszą ofertą edukacyjną. Zajęcia dostosowane są do wszystkich grup wiekowych. W czasie zajęć omawiamy różne możliwości wykorzystania energii słonecznej. Prezentowane są zabawki zasilane energią słoneczną m.in.: kwiatki solarne, mini modele gotowych autek solarnych, radio na baterię słoneczną. Choć zabawki solarne głównie przeznaczone są dla dzieci, to część zajęć z ich  wykorzystaniem, spotyka się z  pozytywna reakcją również starszych uczestników. Podczas zajęć prowadzone są też warsztaty budowy autek solarnych. Młodsi uczestnicy mają ogromną satysfakcję z tego, że samodzielnie tworzą ekologiczne pojazdy. Dla trochę starszych jest to doskonała zabawa, ale też możliwość  przetestowania wykorzystania energii słońca jako energii do zasilania pojazdów. Dla najmłodszych uczestników naszych zajęć, niewątpliwą atrakcją są gokarty zasilane energią słoneczną. Podczas warsztatów solarnych wykorzystywany jest też model kuchni słonecznej. W słoneczne dni przyrządzany jest na niej popcorn. Chociaż energia odnawialna, a w tym energia słoneczna, jest szeroko propagowana, to wciąż wiedza o możliwości wykorzystywania tych  źródeł jest niewystarczająca. Dlatego też, staramy się nasze działania kierować nie tylko do szkół, ale też do osób indywidualnych. Zajęcia dla grup zorganizowanych prowadzimy w formie warsztatów lub zielonej szkoły. Często bierzemy też udział w festiwalach, targach lub piknikach rodzinnych, gdzie możemy spotkać się z odbiorcami indywidualnymi" wyjaśnia Barbara Dobrowolska - edukacja ekologiczna w Ostoi.
 
 

 

©oze.szczecin

Osobiście wybudowane zabawki solarne

 

©oze.szczecin

Gotowanie wody

 

 

Po takich zajęciach zadowolone dzieci wracają do domu z wieloma wartościowymi wypróbowanymi osobiście informacjami. Więcej o odnawialnych źródłach energii na naszej stronie.
 
Agnieszka Korzeniewska