Zabrzański Rower Miejski już działa

Anna Dulak

eco samorząd | 28.04.2018 12:40

27 kwietnia wystartował pilotażowy program Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Rowerzyści będą mogli skorzystać z 32 rowerów, w tym dwóch tandemów, 2 rowerów dziecięcych i jednego roweru familijnego typu cargo. System jako pierwsi wypróbowali przedstawiciele Aktywnego Zabrza, Masy Krytycznej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Zabrzu.

 

© UM Zabrze


- Konsekwentnie rozwijamy Zabrzański Szlak Rowerowy i realizujemy wiele działań dla rowerzystów – mówiła obecna na uroczystości otwarcia Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Uruchomienie Roweru Miejskiego jest kolejnym etapem tworzenia przyjaznych rozwiązań dla miłośników jazdy na rowerze. Zabrzanie chętnie wypoczywają w aktywny sposób. Dlatego w mieście uruchomiliśmy program Aktywne Zabrze. W ramach tego projektu oferujemy mieszkańcom zajęcia rekreacyjno-sportowe pod okiem trenerów – dodała.


System Zabrzańskiego Roweru Miejskiego zlokalizowano w czterech stacjach: Sztolnia Port (skrzyżowanie ul. K. Miarki i ul. Jagiellońskiej), Sztolnia Królowa Luiza (ul. Wolności 408), GUIDO (ul. 3 Maja 93) i plac Dworcowy (przy Dworcu PKP). Do dyspozycji mieszkańców będą 32 rowery, w tym 2 rowery dziecięce, 2 tandemy i 1 rower familijny typu cargo, w którym dzięki zamontowanym ławeczkom i pasom bezpieczeństwa można wygodnie przewieźć nawet czworo dzieci.

 


Z Zabrzańskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik lub – po przedstawieniu zgody rodziców bądź opiekunów – także młodzież w wieku 13-18 lat. Konieczna jest do tego rejestracja na stronie internetowej Zabrzańskiego Roweru Miejskiego i wpłacenie opłaty inicjalnej w wysokości 10 zł, z których finansowane będą wypożyczenia. Osoby już posiadające aktywne konto Nextbike, założone w innym systemie, mogą z niego skorzystać. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za pierwszą godzinę wypożyczenia rowerzyści zapłacą 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną po 4 zł.


Równie łatwe jest samo wypożyczenie roweru. W tym celu należy wpisać na terminalu przy stacji numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać ze specjalnej bezpłatnej aplikacji Nextbike, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek w tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego.


- Zabrze to kolejne już miasto w Metropolii, które postanowiło wdrożyć system Nextbike. Nasze rowery są już dostępne w Katowicach, Gliwicach, w tym roku będą z nich mogli również skorzystać m.in. mieszkańcy Tychów i Sosnowca – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Ze wszystkich naszych systemów można korzystać za pomocą jednego konta w systemie. To bardzo praktyczne zwłaszcza dla osób, które często dojeżdżają do innego miasta – mogą w Zabrzu wypożyczyć rower i dojechać do wybranego węzła przesiadkowego, przesiąść się np. do pociągu, a potem, w kolejnym mieście dojechać rowerem do punktu docelowego. To taki rowerowy wspólny bilet – dopowiada.