Zabrze rozpoczyna sezon rowerowy

Anna Dulak

eco samorząd | 12.04.2018 06:22

Zabrzański Rower Miejski – tak nazywa się system, który w mieście zostanie uruchomiony 27 kwietnia. Amatorzy dwóch kółek będą mogli skorzystać z 32 rowerów zlokalizowanych w czterech miejscach.

 

© UM Zabrze

Z myślą o rowerzystach

System Zabrzańskiego Roweru Miejskiego to rozbudowanie Zabrzańskiego Szlaku Rowerowego. Chętni na aktywny wypoczynek będą mogli wypożyczyć rower nie tylko na dłuższe rodzinne wypady, ale też wypróbować go jako codzienny środek transportu do pracy lub szkoły.


- Konsekwentnie rozwijamy Zabrzański Szlak Rowerowy i realizujemy wiele działań dla rowerzystów – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Uruchomienie Roweru Miejskiego jest kolejnym etapem tworzenia przyjaznych rozwiązań dla miłośników jazdy na rowerze.


Te działania zaprezentowano podczas spotkania dotyczącego roweru miejskiego, które odbyło się 11 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Zabrzu. Kazimierz Ladziński, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej, przedstawił inicjatywy podejmowane przez miasto z myślą o rowerzystach. Mówił o nich również Grzegorz Janecki, oficer rowerowy miasta Zabrze. Z kolei Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Zabrzańskiego Roweru Miejskiego, podkreślał korzyści płynące z jazdy na rowerze.


- Rower miejski to nie tylko sposób na rekreację, ale również wygodny, ekologiczny i szybki środek codziennego transportu. W połączeniu z tradycyjnymi środkami komunikacji publicznej jest doskonałą konkurencją dla transportu samochodowego – tłumaczył Tomasz Wojtkiewicz. - Zachęcam do wykorzystywania roweru miejskiego właśnie w ten sposób, na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży, np. przy dojeździe do węzła przesiadkowego, właściwego przystanku czy dworca.

 

© UM Zabrze

W tandemie z rodziną
Do dyspozycji wypożyczających będą 32 rowery, nieprzypadkowo zlokalizowane w czterech stacjach: w pobliżu Kopalni Guido, Sztolni Królowa Luiza (przy ul. Wolności i ul. Słodczyka) oraz dworca PKP.


- Lokalizacja trzech stacji w pobliżu atrakcji industrialnych miasta przyczyni się do łatwiejszego przemieszczania się między Kopalnią Guido czy poszczególnymi obiektami kompleksu Sztolnia Królowa Luiza - podsumował Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


Obok rowerów miejskich użytkownicy będą mogli skorzystać z dwóch tandemów, dwóch rowerków dziecięcych oraz jednego trójkołowego roweru cargo/familijny, który umożliwia bezpieczną jazdę nawet z czwórką dzieci.

 

© UM Zabrze


Jak to działa?
Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Z systemu może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik, a po przedstawieniu zgody rodziców również osoby w wieku 13-18 lat. Rejestracji można dokonać poprzez stronę internetową ZabrzanskiRowerMiejski.pl, aplikację mobilną, terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike, założone w innym systemie, np. w Katowicach, Pszczynie czy Berlinie. Mogą one z niego korzystać wypożyczając rower również w Zabrzu. Opłaty wynoszą odpowiednio: 1 zł (do godziny), 2 zł (za 2 godziny), 3 zł (za trzy godziny), 4 zł (za czwartą i każda kolejną godzinę). Maksymalnie będzie można użytkować rower 12 godzin.

 

© UM Zabrze


Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR. Trwa to zaledwie kilka sekund.


Rower można oddać na tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Ich lokalizacje będzie można znaleźć na stronie internetowej, w aplikacji i na terminalach każdej stacji wypożyczeń.