Zarażają dobrą energią

eco energia | 12.06.2015

19 czerwca odbędzie się Beskidzki Festiwal Dobrej Energii. Impreza odbywa się od 5 lat. Obecnie stała się wydarzeniem, które angażuje wielu mieszkańców Bielska-Białej i okolic.


Przewodnią ideą wydarzenia jest uświadomienie mieszkańcom Bielska-Białej, że ich codzienne działania w zakresie oszczędzania energii mogą mieć ogromny wpływ na jakość powietrza i oszczędność portfela. Urzędnikom z Biura Zarządzania Energią zależy na tym, by tę wiedzę przekazywać w sposób atrakcyjny, ale jednocześnie aktywny. W tym roku po raz kolejny mieszkańcy zaproszeni zostaną do Parku Słowackiego, gdzie organizatorzy przygotowali moc atrakcji i edukacyjnych rozgrywek. W programie znalazła się m.in.gra terenowa „Zapanuj nad energią”, w ramach której uczestnicy wykonają wiele zadań związanych z oszczędzaniem energii, a najlepsze drużyny otrzymają atrakcyjne nagrody. Formę gry będzie mieć także nietypowa wystawa „Eko-dom”. Ekspozycja składać się będzie z 4 domowych pomieszczeń: salonu, biura, kuchni i łazienki. W każdym z nich uczestnik będzie miał do wykonania zadania, za które zdobędzie punkty, np. będzie musiał ustawić najbardziej optymalną temperaturę w lodówce czy wybrać najbardziej energooszczędny telewizor. 


Interesująco zapowiadają się także 4 Strefy Energii, w których będzie można namacalnie poznać odnawialne źródła energii, porównać ich wady, jak i zalety. Na stanowiskach będzie istniała możliwość wykonania naukowych zabawek związanych z każdym rodzajem energii, np. w Strefie Energii Słonecznej uczestnicy wykonają… solarny piekarnik.


Elżbieta Legoń


Ekologiczne show rowerowe


Punktem programu, który z pewnością wywoła wielkie emocje będzie rowerowe show akrobatyczne w wykonaniu znanego sportowca, Krystiana Herby. Zawodnik trzykrotnie pobił Rekord Guinnessa w Chinach, Australii oraz niedawno w Tajwanie (w marcu Herba zdobył najwyższy tajwański wieżowiec Taipei 101). Podczas Festiwalu, na specjalnie przygotowanym torze (największym w Europie torze do tego typu pokazów) w trzech odsłonach Herba zaprezentuje niesamowite akrobacje rowerowe.

- Najmłodsi będą mogli bawić się w Parku Edukacyjnym Interakcje, wziąć udział w licznych warsztatach i posłuchać koncertu zespołu Kraków Street Band. W tym roku będzie także dużo sportowej energii: każdy chętny będzie mógł nauczyć się wspinaczki na mobilnej ściance wspinaczkowej czy zagrać w dawne gry podwórkowe. Jak co roku odbędzie się rozstrzygnięcie konkursów szkolnych i przedszkolnych, a także akcja „Odlotowe Bielsko-Biała”, podczas której wysyłamy w świat 300 zielonych, biodegradowalnych baloników. V Beskidzki Festiwal Dobrej Energii odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii EUSEW 2015 - mówi oficjalny realizator Festiwalu ,Elżbieta Legoń.


Dla każdego coś energicznego


Podczas festiwalu na mieszkańców Bielska-Białej i okolic czeka jeszcze wiele innych edukacyjnych atrakcji m.in.: interaktywna wystawa "Mieszkaj z dobrą energią", gra terenowa "Zapanuj nad energią", warsztaty recyklingowe, eksperymenty naukowe, 4 Strefy Energii demonstrujące alternatywne źródła energii, mobilny park naukowy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.Agnieszka Pollak-Olszowska