Zastosowanie naturalnych substancji w produkcji biokosmetyków

eco dom | 19.03.2016 06:37

Kosmetyki zasługujące na miano „eko” lub „bio” muszą spełniać wiele restrykcyjnych norm. Począwszy od składu chemicznego, opartego tylko i wyłącznie na naturalnych i niemodyfikowanych genetycznie substancjach, skończywszy na opakowaniu wytworzonemu z materiałów poddających się recyklingowi. 
 
© fotolia.pl  
 
Naturalne tłuszcze i emulgatory 
 
Podstawowym składnikiem każdego kremu są tłuszcze oraz emulgatory. Biokosmetyki zawierają tłuszcze pochodzące z natury, takie jak olej z jojoby, olej z awokado lub olej z migdałów pozyskane z kontrolowanych biologicznie upraw. Ponadto każdy ze składników musi spełniać określone normy wymagane dla kosmetyków naturalnych. Natomiast konwencjonalne kosmetyki zawierają oleje mineralne, powstałe na drodze przetwórstwa ropy naftowej. Zatem w standardowych kosmetykach poza produktami pochodzącymi z ropy naftowej stosuje się parafinę, silikon, które są znacznie tańszym odpowiednikiem olejów pochodzenia naturalnego. Warto podkreślić, że naukowcy udowodnili szkodliwe działanie parafiny, polegające na możliwości odkładania się tejże substancji w wątrobie, węzłach limfatycznych oraz w nerkach. Dodatkowo, substancje powstałe na skutek przetwórstwa ropy naftowej tworzą na powierzchni skóry nieprzepuszczalną błonę, uniemożliwiając skórze oddychanie. 
 
Drugim kluczowym składnikiem każdego kremu stanowią emulgatory. W biokosmetykach znajdziemy estry kwasu glicerynowego, które intensywnie pielęgnują skórę. Substancje te powstają z gliceryny pochodzenia roślinnego oraz naturalnych kwasów tłuszczowych (np. oleju kokosowego). Są one bardzo dobrze tolerowane przez skórę, nie powodują podrażnień oraz reakcji alergicznych. Są one stosowane do silnie odżywczych kremów. Natomiast przy produkcji lekkich emulsji w zamian za emulgatory stosuje się lecytynę, która daje wspaniałe rezultaty. W konwencjonalnych kosmetykach często wykorzystywany jest glikol polietylenowy (PEG), będący substancją syntetyczną. Emulgatory zawierające PEG powodują że skóra staje się wrażliwsza i osłabiona, na skutek czego do jej wnętrza mogą wnikać szkodliwe substancje. 
 
Wniosek: by być naturalnie piękna wystarczy stosować wyłącznie kosmetyki na bazie naturalnych składników. 
 
Marzena Szczepkowska