Zbliżenie z ekologią

Anna Dulak

eco info | 03.09.2018 17:38

Odpowiednio zaplanowana przestrzeń miejska nie tylko staje się przyjaznym miejscem do życia dla mieszkańców, lecz także pozwala chronić środowisko naturalne, m.in. dzięki unikaniu emisji zanieczyszczeń. Wielofunkcyjne kompleksy budynków, dobrze zaplanowana komunikacja miejska, farmy fotowoltaiczne czy ogrody na dachu – to przykłady rozwiązań, które temu sprzyjają.

Częstym problemem współczesnych miast jest budowanie osiedli mieszkaniowych na obrzeżach ośrodków miejskich, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury (takiej jak sklepy, biura, komunikacja miejska itp.). Wiąże się z tym konieczność codziennych dojazdów na duże odległości, co prowadzi do emisji zanieczyszczeń oraz negatywnie wpływa na jakość życia ze względu na stratę czasu w korkach. Dlatego niezbędna jest zmiana sposobu myślenia o  rozbudowie miast, tak aby powstawały osiedla czy dzielnice, które pozwalają na miejscu zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców. Jeśli będą oni mieli w zasięgu spaceru czy krótkiej podróży rowerem lub komunikacją miejską wszystkie usługi oraz miejsce pracy, możliwe będzie ograniczenie korzystania z samochodu.

 

© Ceetrus


Rewitalizacja terenów przemysłowych
Przykładem takiego podejścia może być rewitalizowana dzielnica poprzemysłowa Coresi w Braşov w Rumunii. Projekt jest realizowany dzięki współpracy miasta i firmy Ceetrus na obszarze przekraczającym 100 ha, który obejmuje aż ok. 8% powierzchni miasta. W bliskim sąsiedztwie znajdą się kompleks mieszkaniowy oraz biurowy, a także centrum handlowe. Część budynków uzyskała już certyfikat BREEAM, dotyczący zrównoważonego rozwoju i poszanowania dla środowiska. Dzięki temu, że budynki biurowe powstały przy zachowaniu istniejących struktur przemysłowych, udało się również zaoszczędzić 10 000 m3 materiałów budowlanych, takich jak beton i cegła, a 50 000 m3 pozostałości po wyburzeniach zostało ponownie wykorzystanych.


Nowa dzielnica z kompletną infrastrukturą
W południowej części miasta Luksemburg powstaje natomiast zupełnie nowa dzielnica. W Cloche d’Or znajdą się miejsca pracy, liczne lokale mieszkalne, sklepy i restauracje, a w sąsiedztwie – nowy park. Mieszkańcy będą mieli również dobry dostęp do komunikacji miejskiej: obszar będzie obsługiwany przez tramwaj jadący do centrum miasta oraz linie autobusowe, powstaną również ścieżki rowerowe. Łączna powierzchnia obiektów realizowanych w ramach wszystkich projektów to 650 000 m2. Dzielnica uzyskała pre-certyfikat DGNB na poziomie złotym. Przy projekcie współpracują deweloperzy mieszkaniowi i biurowi. Jeszcze w tym roku ma zostać otwarta część realizowana przez firmę Ceetrus.

 

© Ceetrus


Zielona energia i ogrody na dachu
Planowanie zrównoważonych miast ma znaczenie także na mniejszą skalę – ważne jest odpowiednie wykorzystanie przestrzeni w budynkach. Coraz bardziej popularne staje się użytkowanie dachów. Tworzone tam ogrody umożliwiają ograniczenie nagrzewania się dachu, a nawet mogą posłużyć do lokalnej produkcji żywności – dzieje się tak, gdy na dachu uprawia się rośliny jadalne. Przykładowo na dachu parkingu centrum handlowego Cailure w Lyonie powstał ogród o powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych.


Dachy można również wykorzystywać do wytwarzania energii odnawialnej. Na dachu Centrum Handlowego Auchan Płock zainstalowano 95 paneli fotowoltaicznych. Instalacja dzięki akumulatorom pozwoli w nocy zasilić oświetlenie korytarza oraz parkingu pod budynkiem.

 

 

(mp)