Karol Okrasa: Zdrowe nie znaczy niesmaczne!

po godzinach | 15.01.2016 07:42

Zdrowe jedzenie jest mało atrakcyjne i niesmaczne? Według Karola Okrasy każdą potrawę można przyrządzić i doprawić tak, by zachowała wartości odżywcze, trafiała w gust kulinarny i zaspokoiła potrzeby organizmu. Mistrz kuchni szczególnie poleca gotowanie na parze. Dzięki temu produkty zachowują naturalny smak.
 
– Jeszcze do niedawna panowało takie przekonanie, że zdrowe jedzenie jest mało atrakcyjne, na pewno niesmaczne i wręcz musimy się katować, żeby schudnąć. Ja co najmniej od 16 lat staram się udowadniać, że zdrowe może być po pierwsze ładne, a po drugie bardzo smaczne i może sprawiać przyjemność – mówi Karol Okrasa, szef kuchni.
 
Okrasa przekonuje, że zdrowy posiłek wcale nie musi być mały i pozbawiony wszystkich smacznych produktów. Wszystko zależy od odpowiedniego skomponowania potraw, doboru składników i dostosowania do kulinarnych upodobań. Ważny jest również sposób przyrządzania dań. Ekspert dodaje:
 
 
Produkty gotowane zbyt długo w wysokiej temperaturze tracą smak i swoje wartości odżywcze. Nie dostarczają więc organizmowi wystarczającej ilości składników potrzebnych do normalnego funkcjonowania. Dlatego też szefowie kuchni radzą, by na przykład zamiast smażenia w głębokim tłuszczu, mięso, ryby i warzywa gotować na parze.
 
– Gotowanie na parze jest to jedna ze zdrowszych metod przygotowania produktów. Jest bardzo łatwe, szybkie i do wykonania przez każdego – dodaje Szef Kuchni.
 
Według Karola Okrasy odpowiednio zbilansowana dieta to jednak stanowczo za mało, jeśli chcemy gruntownie zadbać o zdrowie i zachować szczupłą sylwetkę. Trzeba także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.
 
(ada/newseria.pl)