Zielone oszczędzanie, czyli instalacje fotowoltaiczne

eco energia | 05.08.2014 07:09Być przyjaznym środowisku i poprawić stan konta? Teraz takie połączenie jest możliwe dzięki energii słonecznej. A konkretnie dzięki instalacjom fotowoltaicznym.

 

Pozyskiwanie energii ze słońca to jedna z głównych możliwości wykorzystywania energii odnawialnej. Mimo wielu pochmurnych dni w ciągu roku, eksperci podkreślają, że w Polsce mamy dobre warunki dla rozwoju fotowoltaiki. Dodatkowo, energia słoneczna może być źródłem zarobku, który zyskuje na świecie coraz większą popularność.

 

Zielona ekonomia

 

Korzyść, na jaką liczy każdy, kto instaluje na swoim domu tego rodzaju panele jest jasna – zaoszczędzić na energii, a przy tym zarobić. Politycy wyszli ostatnio naprzeciw tym, którzy mają taki właśnie plan.


Instalacja fotowoltaiczna wspomaga produkcję energii, bo nasz dom i tak podłączony jest do sieci. Gdy wybieramy instalację, trzeba dobrać ją w tak, by większa część produkowanej energii była wykorzystywana w naszym budynku. Chodzi o to, by nadwyżki były sprzedawane sieci elektro-energetycznej – na przykład słonecznym latem. Ważnym zapisem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), którą przyjęła niedawno Rada Ministrów jest to, że wytwarzający energię przy pomocy mikroinstalacji będzie mógł sprzedawać nadwyżki. Co istotne – w tym celu nie trzeba już być przedsiębiorcą czy godzinami głowić się nad tym, jak zdobyć koncesję.

 

Koszty, koszty…

 

Koszt tego rodzaju instalacji dla budownictwa jednorodzinnego to przedział 25-30 tysięcy złotych. Na średniej wielkości domu zwykle mieści się instalacja posiadająca moc 5 kW. Oszczędność jest zależna od tego, ile energii wyprodukuje ona w ciągu roku. Warto wziąć pod uwagę, że to inwestycja, która nie zwraca się błyskawicznie, a w ciągu kilku lat. Jednak mając taką instalację można liczyć na oszczędności rzędu 2 tys. złotych rocznie.

 

Ci, których zniechęca wysoki koszt instalacji, muszą pamiętać, że taka inwestycja może być dotowana. O dofinansowanie Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą zabiegać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Tego rodzaju pożyczka może pokryć prawie połowę wartości inwestycji. Wystarczy więc na bieżąco monitorować terminy naborów.