Znicz ekologiczny, czyli jaki?

do poczytania | 01.11.2014 06:40

 

Jakie znicze można nazwać ekologicznymi i jak cena ma się do jakości? Z okazji Dnia Wszystkich Świętych odpowiadamy na kilka pytań.


Unikajmy parafiny


W sklepach i przy cmentarzach najczęściej sprzedaje się znicze z wkładem z granulatu parafinowego. Innym, choć niewielkim dodatkiem jest ropa naftowa. Zakup parafinowego znicza to na pewno mniej zdrowy wybór. Topiący się wkład wydziela szkodliwe opary - benzen, naftalen czy toulen. Na pewno nie jest to mieszanka korzystna dla płuc, ale nie wszyscy podzielają opinie mówiące o rakotwórczości parafinowych wsadów. Pewne jest to, że popularność takich zniczy nie poprawi jakości powietrza na cmentarzach. Niestety - argumentem decydującym pozostaje niska cena.

Bardziej ekologicznie

Ekologicznymi nazywa się z kolei wkłady olejowe, na bazie oleju palmowego. Mają one dwa atuty: palą się dłużej niż parafinowe odpowiedniki i są od nich zdrowsze. W ostatnich latach są coraz popularniejsze także w naszym kraju, jednak nadal nie można ich kupić na każdym ze stoisk. Druga sprawa to cena - w przypadku wkładów olejowych za wyższą jakość trzeba więcej zapłacić.

Od pewnego czasu mamy też trzecią możliwość, która powinna zyskiwać coraz większą popularność. Mowa o elektrycznych zniczach. W sieci znajdziemy takie, które zasila zwykła bateria, a odpowiednikiem płomienia jest tu dioda. Do kupienia są też nieco bardziej oryginalne, zasilane energią społeczną, która przekształcana jest w elektryczną przy pomocy akumulatora. Producenci zapewniają, że jest to znicz, który nie gaśnie. Osoby mocno przywiązane do tradycji raczej wybiorą bardziej typowe znicze, ale zachęcamy, by wypróbować właśnie takie rozwiązanie.

I jeszcze kilka słów o obudowie znicza. Starajmy się unikać plastików i wybierajmy inne tworzywa - szkło, glinę, lub gips. Wykonana z nich osłona z pewnością się nie zapali, czego nie można powiedzieć o plastikowej. A to nie tylko psuje wygląd nagrobka, ale najzwyczajniej w świecie truje powietrze.