Żubry już trzeci sezon podbijają sieć

eco energia | 28.01.2015 08:26

 

Kilkanaście żubrów, które posilają się świeżo dowożoną karmą, podchodzi codziennie pod paśnik na jednej z polan Puszczy Białowieskiej. Dzięki zainstalowanej tam kamerze po raz trzeci ich poczynania śledzą tysiące internautów. Tym razem uwagę przyciąga m.in. kilkuletnia żubrzyca z nadajnikiem oraz kilka młodziutkich żubrów.

Żubry można oglądać od grudnia 2012 roku na stronie www.lasy.gov.pl/zubr. Działającą 24 godziny na dobę kamerę zainstalowano na polanie położonej na terenie Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej. Średnio, w czasie jednej godziny, korzysta z niej kilkaset osób. Na żubrzą polanę zagląda aż milion unikalnych użytkowników.

 

"W tym roku na polanie pojawiły się nowe gwiazdy. W tym sezonie błyszczy m.in. kilkuletnia żubrzyca z nadajnikiem, która przywędrowała z głębszej części lasu" - informuje rzecznik prasowy Lasów Państwowych Anna Malinowska.

 

Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, którzy analizują sygnały wysyłane z żubrzych nadajników, poinformowali, że dzienny dystans tej żubrzycy to ok. 3 km, zaś całkowity obszar, po którym wędruje, to ok. 85 km kw.

 

"Dodatkową atrakcją są młode cielaki, których w tym roku jest aż kilka. Dorosła żubrzyca rodzi młode co dwa-trzy lata, dlatego tym bardziej należy cieszyć się ich widokiem" - podkreśla Malinowska.

 

Dla fanów żubrów, którzy zaglądają na ich profil na portalu społecznościowym: https://www.facebook.com/ZubryOnline, przygotowano także niespodziankę. Od kilku tygodni publikowane są tam historie żubrów w wersji komiksowej. "Rysunki autorstwa Tomasza Samojlika podbiły serca nie tylko najmłodszych miłośników żubrów. Wkrótce na profilu pojawią się kolejne prace" - zapowiada rzeczniczka LP.

 

Według danych z 2010 roku w Polsce żyły 1224 żubry, z czego 191 w ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych. Szacuje się, że ponad połowa wolnych żubrów żyje w Puszczy Białowieskiej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/


źródło: http://naukawpolsce.pap.pl