Drzewo życia

eco energia | 03.09.2014
Żywiecka fundacja „Klamra”, w której działalność wpisuje się między innymi szeroko pojęta idea ochrony środowiska naturalnego oraz edukacja ekologiczna, podjęła się tym razem ochrony polskich drzew.Akcja, o której mowa ma na celu powstrzymanie niebezpiecznego trendu wycinki drzew, jaki w ostatnim czasie z dużym nasileniem jest obserwowany w naszym kraju. Jak wiadomo konkurencją dla drzew są niestety liczne inwestycje budowlane. Osiedla, hipermarkety i galerie handlowe, które rosną kosztem tego, co w przyrodzie najcenniejsze, czyli drzew i szaty roślinnej.
 

Dzięki inicjatywie założycieli fundacji „Klamra” już od kwietnia tego roku działa specjalny profil na facebooku: „Drzewa życia” https://www.facebook.com/obroncydrzew?fref=ts, gdzie każdy może pisać o inicjatywach: artystycznych, edukacyjnych, ekologicznych, społecznych, kulturalnych na rzecz ratowania drzew. Już od czterech miesięcy pojawiają się tam informacje o wszelakich kampaniach społecznych, które warto wspierać. Poza tym można znaleźć tam również inne informacje dotyczące ochrony drzew znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu tj. na osiedlu, wsi czy mieście.


Jednym z projektów, które miały miejsce w tym roku w Krakowie był: Tattofest, podczas którego Dariusz Paczkowski (wraz z 3fala.org) poprowadził warsztaty artystyczne pod hasłem: „Drzewo życia”. Inicjatorzy całej akcji przy pomocy sztuki graffiti UPOMINIELI SIĘ O SZACUNEK DLA DRZEW, bo to właśnie drzewa są "schronieniem dla wielu gatunków ptaków i zwierząt, łączą Niebo z Ziemią, tworzą przyjazny mikroklimat, oczyszczają powietrze, pochłaniają zanieczyszczenia, magazynują życiodajną wodę oraz są dźwiękochłonną ochroną. Jesteśmy z nimi połączeni wieloma nićmi współzależności".

 

Anna Trzop