Żywieccy płetwonurkowie w akcji!

eco energia | 25.10.2014 08:05

 

…czyli ‘Zadbaj o środowisko i sprzątnij śmiecia’.


Od lat łączy ich ta sama pasja. Konsekwentnie zarażają innych płetwonurkowaniem. Jednocześnie od lat uświadamiają innych, w jaki sposób można chronić środowisko naturalne. Mowa o nieformalnej grupie ‘Beskidzcy Płetwonurkowie’ oraz Stowarzyszeniu Żywiecki Klub Płetwonurkowy „No limit”. Tę pierwszą tworzą prawnik, ratownik medyczny i policjant, a druga skupia już ponad 30 członków.


Od wielu lat krajobraz Jeziora Żywieckiego niszczą śmieci, które zanieczyszczają środowisko wodne do tego stopnia, że uniemożliwiają rozwój roślinności i stwarzają zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Tym samym wypoczynek nad jeziorem staje się nieatrakcyjny i niebezpieczny. Niestety samo sprzątanie brzegów jeziora nie wystarczy, bo sporo śmieci zalega na dnie, przez co ich usunięcie wymaga innych działań. 


W innych regionach Polski sprzątanie rzek i jezior przez grupy płetwonurków wspomagane przez wolontariuszy jest bardzo popularne i przynosi wymierne efekty. To właśnie nieformalna grupa ‘Beskidzcy Płetwonurkowie’ i Stowarzyszenie Żywiecki Klub Płetwonurkowy „No limit” postanowili zjednoczyć siły i podjąć się realizacji projektu ”Zadbaj o środowisko i sprzątnij śmiecia". Organizatorzy akcji zaangażowali się w sprzątanie Jeziora Żywieckiego i okolicznych rzek. W swoje działania wciągnęli także wolontariuszy – młodzież z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy. Uzbrojeni w rękawiczki i plastikowe torby zajęli się sprzątaniem brzegów jeziora. 

- To nie pierwsza taka akcja, w której uczestniczymy – komentuje jeden z wolontariuszy, Kacper Roczyna. - Bardzo często bierzemy udział nie tylko w akacjach proekologicznych. Nasza szkoła jest wysoce aktywna na polu różnych działań. Zabezpieczamy też m.in. Maraton Żywiecki - mówi wolontariuszSwoją postawą uczniowie pokazują, jak ważne jest aktywne włączanie się  w działania istotne dla lokalnej społeczności.


- Dotychczasowe akcje przebiegły bardzo pozytywnie. Zależy nam, by poprzez sprzątanie tych terenów podniosło się bezpieczeństwo osób odpoczywających nad wodą i aby wzrosły walory turystyczne tego miejsca. Myślę, że będziemy kontynuować takie akcje na terenie Żywiecczyzny – komentuje wydarzenie Kamil Konieczny ze Stowarzyszenia Żywiecki Klub Płetwonurkowy „No limit”. Chodzi także o zwiększenie świadomości na temat ochrony środowiska, które ma przecież służyć okolicznym mieszkańcom.Za nami sprzątanie wodospadu w Sopotni Wielkiej oraz akcja sprzątania jeziora w Międzybrodziu Bialskim przy Stanicy WOPR. A już w ten weekend kolejne akcje: 25.10 na plaży miejskiej w Zatoce Moszczanka oraz 26.10 w Oczkowie obok Pensjonatu „u Rybaka”, na które już teraz serdecznie zapraszamy.


Zachęcamy też do obejrzenia fotorelacji z akcji sprzątania jeziora, która odbyła się 11 października w Międzybrodziu Bialskim oraz na facebookową stronę Stowarzyszenia Żywiecki Klub Płetwonurkowy:


https://www.facebook.com/pages/%C5%BBywiecki-Klub-P%C5%82etwonurkowy/351461218306293?fref=ts
Tekst i zdjęcia: Anna Trzop